MEGAMOCNI

Niepełnosprawni z Bydgoszczy będą decydować w sprawie barier i integracji

bariery Bydgoszcz dostępność Ofczyński

Dodano 2013-08-23 14:09:36 | Autor: Emil Kowalski

Niepełnosprawni z Bydgoszczy z Andrzejem Ofczyńskim, pełnomocnikiem prezydenta ds. osób niepełnosprawnych na czele, postanowili że wezmą sprawy w swoje ręce. Ich działania będą dotyczyć przede wszystkim wszelkich projektów budowlanych i ich realizacji.

Na pomysł wpadł pełnomocnik Andrzej Ofczyński. W uzasadnieniu stworzenia grupy osób niepełnosprawnych, która będzie zajmowała się likwidacją barier architektonicznych, podał on wiele przykładów nowych inwestycji a także modernizacji budowlanych na terenie Bydgoszczy, w których to zostali niemal pominięci ludzie niepełnosprawni.

Pełnomocnik chce aby podczas realizacji i tworzenia projektów, ich wykonawcy łącznie z urzędnikami, konsultowali z niepełnosprawnymi należącymi do planowanej grupy, wszelkie szczegóły dotyczące dostępności obiektów. Gdy taka powstanie, wreszcie powinny się skończyć długie oczekiwania na jakąkolwiek odpowiedź w kwestiach problematycznych. Byłoby to na tyle skuteczne, gdyż realizując dane projekty budowlane i inne, które wymagają dostępności, już podczas ich powstawania wykonawcy mieliby jasne wytyczne i potem, nie musiałoby dochodzić do niepotrzebnych uwag i zażaleń ws. źle wykonanych prac.

Pełnomocnik jest przekonany, że uda mu się skompletować skład przyszłej grupy konsultacyjnej ds. niepełnosprawnych już w najbliższych dniach.

W swojej wypowiedzi na łamach Gazety Bydgoszcz „Niepełnosprawni chcą miasta bez barier. Ratusz jest za”, podkreślił, że takie konsultacje podczas realizacji i tworzenia poszczególnych projektów są prowadzone z rowerzystami a więc osoby niepełnosprawne, również a nawet w większym stopniu powinny mieć w poszczególnych kwestiach, wiele do powiedzenia.

info własne/Gazeta Bydgoszcz