MEGAMOCNI

Niepełnosprawny kaskader i supermocni

casey discovery pasje protezy

Dodano 2013-01-03 11:54:47 | Autor: Emil Kowalski

Są ludzie niepełnosprawni, którzy poświęcają się nauce. Całą swoją wiedzę wykorzystują do tworzenia nowych projektów, które mogą im oraz innym pomagać w trudnym życiu. Casey Pieretti i Bill Spracher, zajmują się projektowanie niezwykłych protez.

Casey Pieretti w wypadku samochodowym stracił nogę i to był powód koncentracji swoich umiejętności na działalność obejmującą dziedziny niepełnosprawności. Stworzyli oni film "Supersprawni", gdzie pokazują walory swoich wynalazków. Okazuje się, że ich protezy mogą umożliwić instruktorowi kick boxingu, zadanie ciosu mocniejszego niż sprawny bokser czy też pokazali, że koszykarz z amputowaną nogą skoczy wyżej niż Magic Johnson.

Casey po wypadku nie poddał się i postanowił, że mimo braku nogi, będzie uprawiał lekkoatletykę. W 1993 roku Casey przejechał na rolkach trasę z San Diego do Waszyngtonu - nie tylko wrócił więc do swojego normalnego trybu życia, ale i wyczynowego uprawiania sportu.

"Powtarzałem wszystkim - pielęgniarkom, lekarzom, że kiedyś znowu będę uprawiał lekką atletykę (...). W jedenaście miesięcy po wypadku znowu biegałem" - mówi Casey.

Niedługo musiał czekać na dalsze sukcesy. Dzięki jego wyjątkowej sprawności i wytrwałości dostał wiele propozycji ról kaskadera w filmach. I tak oto, stał się aktorem w tak wielkich superprodukcjach jak "Spider-Man 2" czy "Wojna światów".

Casey i Spracher, występują również w programie "Supermocni", który jest nadawany na kanale Discovery Chanell.

Człowiek radar – to bohater filmu, który nie widzi od urodzenia. Jednak  jego mózg ma sprawność oceniania odległości na podstawie echolokacji(tak jak nietoperze). 

inf. własna/niepelnosprawnisprawni.eu

zdj. z filmu youtube.com