MEGAMOCNI

Niepełnosprawny maratończyk atakuje Arktykę

bez_barier Finlandia podróże Toruń

Dodano 2014-01-29 12:43:18 | Autor: Jacek Gibel

Leszek Bohl, niepełnosprawny maratończyk z Torunia, mierzy się z kolejnym wyzwaniem. Ma zamiar odbyć samotną wyprawę za granicę arktycznego koła podbiegunowego.

Chciałem spróbować zobaczyć, jak to jest przy wykorzystaniu wózka; jakie szanse ma osoba niepełnosprawna na samotny wypad na tereny arktyczne - mówi torunianin.

Jego celem jest Kittilä, fińska gmina położona tuż za kołem podbiegunowym. To tam odnotowano najniższą temperaturę w historii kraju, -51,5 stopnia Celsjusza. Z trwającej tydzień wyprawy Bohl chce przywieźć materiał filmowy i zdjęcia, które zostaną opublikowane w formie albumu.

Po sprzedaży tych materiałów wszystkie środki zostaną przekazane na pokrycie kosztów pobytu i kosztów paliwa podczas różnych imprez dla niepełnosprawnych zawodników toruńskich - dodaje.

Torunianin leci do Finlandii sam. Nie dość, że porusza się na wózku, to choruje na cukrzycę, więc musi mieć ze sobą zapas insuliny, leków i glukometr. Jak sam jednak mówi, jest przygotowany na każdą okoliczność.

To nie koniec jego planów na ten rok. Po powrocie z Finlandii chce zmierzyć się jeszcze - tym razem w parze z podróżnikiem Romualdem Koperskim - z Syberią.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/tvp.pl)