MEGAMOCNI

Nietypowa płocka orkiestra

muzyka orkiestra Płock Szlom

Dodano 2013-01-25 10:53:10 | Autor: Jacek Gibel

Grają na butelkach, garnkach i łyżkach – a wszystko pod wodzą dyrygenta, który podczas występów tupie i podskakuje. Płocką orkiestrę „Po koncercie” tworzy blisko 25 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego.

Członkowie orkiestry to dzieci niepełnosprawne umysłowo, w większości z zespołem Downa. Grają na „instrumentach” będących przedmiotami codzienniego użytku – drewnianych i metalowych łyżkach, plastikowych butelkach, garnkach i pokrywkach czy grzechotkach. Krzysztof Szlom, który nimi dyryguje, również wpasowuje się w ten nietypowy obraz. Podczas koncertu podskakuje czy gwałtownie wymachuje rękoma. Wszystko po to, by utrzymać na sobie koncentrację podopiecznych, dzieci bowiem łatwo rozpraszają się choćby obecnością rodziców na widowni. Podobno koncerty „Po koncercie” to piorunujący widok.

Orkiestra ma już na swoim koncie wyróżnienie na zeszłorocznym listopadowym przeglądzie XVII Ogólnopolskiej Sceny Prezentacji Artystycznych Realizacji OSPAR na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.