Niewidomi i niepełnosprawni ruchowo mogą już zwiedzać największe zabytki Krakowa
Dodano 2013-09-23 13:17:17 | Autor: Emil Kowalski
Kraków wychodzi z mega - inicjatywą turystyczną dla osób niepełnosprawnych w tym dla osób niewidomych. Dwanaście miejsc w centrum Krakowa to makiety dotykowe będące częścią nowej atrakcji turystycznej Krakowa pod nazwą Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty.
Głównym założeniem projektu było stworzenie trasy turystycznej dla osób z dysfunkcjami wzroku oraz niepełnosprawnych ruchowo. I tak też się stało. Trasa przedstawia najpiękniejsze zabytki miasta i ma również swój cel edukacyjny - będzie lekcją historii dla dzieci i młodzieży.
Obecnie są już dostępne makiety:
- makieta Barbakanu z fragmentami murów obronnych miasta usytuowana przy murach po stronie Barbakanu,
- makieta obrazująca cały obszar Starego Miasta z zaznaczeniem przebiegu Drogi Królewskiej i najważniejszych na niej zabytków, która jest usytuowana w okolicach Bramy Floriańskiej od strony Starego Miasta,
- płaskorzeźba twarzy Jana Matejki umieszczona na jego domu przy ul. Floriańskiej,
- makieta przedstawiająca Bazylikę Mariacką i jest ona na pl. Mariackim,
- makieta Ratusza według stanu z końca XVIII w., usytuowana po prawej stronie wejścia do Wieży Ratuszowej.
- makieta przedstawiająca Sukiennice , znajdująca się pod arkadami naprzeciwko Bazyliki Mariackiej,
- makieta - zespół klasztorny oo. Franciszkanów, która jest przy wejściu do bazyliki od strony placu pod „oknem papieskim",
- witraż „Bóg Ojciec - Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego (w Pawilonie Wyspiańskiego),
- makiety kościołów św. Andrzeja i św.św. Piotra i Pawła są przy ul. Grodzkiej przed ogrodzeniem kościoła św.św. Piotra i Pawła,
- wyobrażenie okna romańskiego - makieta będąca na murze okalającym kościół św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej),
- pałac bp. Erazma Ciołka - stan z pocz. XVII w., znajduje się w sieni pałacu przy ul. Kanoniczej),
- Wzgórze Wawelskie – ta makieta jest na dziedzińcu w okolicach Centrum Informacji Turystycznej.
Wszystkie makiety wykonał w formie prac – rzeźb jest krakowski artysta Karol Badyna. Rzeźby wykonano z brązu i ustawiono na postumentach z czarnego granitu. Wszystkim dziełom towarzyszą opisy zabytków wykonane alfabetem łacińskim (w wersji polskiej i angielskiej) oraz w alfabecie Brajla (w wersjach polskiej i angielskiej). Postumenty zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić osobom niepełnosprawnym ruchowo podjazd na wózkach.
zdj. Biuro Marketingu Turystycznego Miasta UMK; ue.krakow.pl
Realizatorzy projektu, stworzyli również mobilną aplikację dla telefonów komórkowych. Można o niej przeczytać na stronie UE Kraków, tam też znajduje się więcej informacji na temat projektu wraz z zdjęciami makiet.
Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty to projekt zrealizowany przez Urząd Miasta Krakowa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
info. własne/Kraków Bez Barier