MEGAMOCNI

Niewidomi przetestowali przystanek SKM

bez_barier Gdańsk kolej niedowidzący niewidomi przystanek SKM

Dodano 2014-03-25 11:33:21 | Autor: Jacek Gibel

Niewidomi i niedowidzący gdańszczanie przetestowali wyremontowany przed kilkoma miesiącami przystanek SKM Gdańsk Żabianka-AWFiS. Mimo kilku mankamentów, remont ocenili pozytywnie.

Przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej został wyremontowany we wrześniu. Oprócz nowej nawierzchni, wiat i wind, pojawiły się także udogodnienia dla niewidomych i niedowidzących oraz niepełnosprawnych, konsultowane na etapie projektowania z przedstawicielami lokalnego okręgu PZN. Teraz przeprowadzony został audyt, w którym wzięly udział między innymi osoby ze zróżnicowanym uszkodzeniem wzroku. Do sprawdzenia były między innymi tzw. "ścieżki prowadzenia", czyli wklęsłe płytki, prowadzące do wind i "kwadraty zmiany kierunku" - płyty z wypukłymi guzkami.

Pozyskaliśmy wiedzę, co zaprojektowaliśmy poprawnie, a co wymaga jeszcze uwagi czy zmiany. Dobrze została oceniona informacja megafonowa w zakresie siły głosu i jakości dźwięku. Również wypukłość płyt peronowych oraz głębokość wspominanych rowków w ścieżkach prowadzenia laski przez niedowidzących była optymalna - powiedział po audycie Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście. On też mógł wczuć się w rolę niewidomego - dostał zasłaniające oczy okulary, białą laskę i zadanie przejścia schodami i tunelem do wyjścia w kierunku AWFiS.

Problemem jest za to brak ścieżek prowadzących do i ze schodów. Okazało się bowiem, że - wbrew założeniom - wiele osób z dysfunkcją wzroku korzysta właśnie ze schodów, a nie z wind. Zostanie to jednak uwzględnione przy kolejnych remontach.

Nie zawsze da się ocenić rozwiązania zaproponowane w teorii, dopiero w praktyce wychodzą pewne mankamenty. Mam nadzieję, że błędy pokazane na tym spotkaniu nie będą powtarzane przy modernizacji następnych przystanków. Współpraca Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych z Szybką Koleją Miejską trwa od kilku lat i cenimy sobie, że nie robi się nic dla nas, bez nas - powiedziała Ewa Redzimska, prezes Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych w Gdańsku.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/trojmiasto.pl)