MEGAMOCNI

Niska aktywność fizyczna sprzyja rozwojowi lub powstawaniu nowotworów

aktywność nowotwóry rak

Dodano 2013-01-24 15:12:35 | Autor: Emil Kowalski

Wielu z nas pracuje w pozycji siedzącej i tym samym, wydłuża czas w jakim jesteśmy mało aktywni. Szacuje się, że w ogóle w pozycji siedzącej, spędzamy ponad 12 godzin dziennie. 

Ten stan, sprzyja powstawaniu i rozwojowi nowotworów. Niestety ale taka choroba może dotknąć każdego z nas i bez względu na to czy mieliśmy w rodzinie, kogoś kto tego doświadczył.

W takiej sytuacji nie ma innej recepty na uniknięcie ewentualnego schorzenia, jak po prostu zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Szczególnie gdy chodzi o osoby pracujące np. na komputerze.

Wg. Badań jakie przeprowadzono, wynika, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi o około 25%, natomiast jelita grubego o około 35%. Dzieje się tak, ponieważ podczas aktywności dochodzi do redukcji markerów stanu zapalnego tj. białka C-reaktywnego (CRP), które zmniejsza skuteczność mechanizmów nieswoistych – linii obrony przed patogenami.

Zaleca się osobom, które pracują na komputerach, robienie przerw co godzinę, np. wykonać krótki spacer na korytarzu a jeśli chcemy się komunikować między pracownikami to nie wykorzystujmy poczty lub komunikatora a po prostu podejdźmy do kolegi. W czasie pracy jest to dozwolone i żaden pracodawca nie może nam tego zabronić.