MEGAMOCNI

Nowa placówka dla niepełnosprawnych i dzieci w Dąbrowie Górniczej

bez_barier ośrodki placówki

Dodano 2013-03-15 11:02:38 | Autor: Emil Kowalski

Pierwszą w historii polskiego parlamentaryzmu petycję napisaną językiem Braille’a, dostarczyli do Sejmu w październiku 2010r. biegacze stowarzyszenia „Pogoria Biega” z Dąbrowy Górniczej. Start sztafety nastąpił 1 dnia miesiąca i był jednocześnie zwiastunem budowy ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Teraz pod 2,5 letniej budowie obiektu, dzisiaj 15 marca nastąpi uroczyste otwarcie placówki. Symboliczne przecięcie wstęgi rozpocznie się dokładnie w samo południe u zbiegu ul. Łącznej i Swobodnej. Udział w uroczystościach potwierdzili m.in. Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, Wojewoda Śląski oraz zagłębiowscy Parlamentarzyści. 

Twórcy i pomysłodawcy praz sami wykonawcy, o finanse dla tego przedsięwzięcia ubiegali się od 2007 roku. Wtedy to w Sejmie została złożona pierwsza poprawka do budżetu państwa, gwarantująca 20 mln zł na budowę ośrodka.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, w swojej opinii na temat braku dalszych dofinansowań ze strony parlamentu, podkreślił zaangażowanie wszystkich czynnie wspierających projekt, którzy cały czas mieli nadzieję na ukończenie inwestycji. To było możliwe dzięki ich pracy.

Koszt budowy placówki wyniósł łącznie 63 mln. złotych i z tego 10 mln to pieniądze z budżetu państwa oraz 5,3 mln to pieniądze ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Cały kompleks zajmuje powierzchnię 5 hektarów i składa się z 3 części. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla dzieci niepełnosprawnych, natomiast trzecia to łącznik pomiędzy dwoma pierwszymi częściami w którym znajduje się basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku jest również internat.

info. własne/dg.pl