MEGAMOCNI

Nowa strona NFZ - "Akademia NFZ" nie jest przyjazna dla niepełnosprawnych!

NFZ pacjenci składki strony WCGA

Dodano 2013-10-02 13:53:19 | Autor: Emil Kowalski

NFZ czyli nasz Narodowy Fundusz Zdrowia, zaaplikował nam kolejną dawkę wiedzy ze swojej strony. Wczoraj, zarząd NFZ poinformował o nowouruchomionej platformie edukacyjnej, która ma charakter szkoleniowy e-learning.

Nowa platforma o nazwie „Akademia NFZ” powstała ramach działań projektu szkoleniowego Akademia NFZ współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu.

Na stronie głównej NFZ, podano komunikat objaśniający cel tego portalu: „Z dniem 1 października br. została uruchomiona Platforma e-learning wraz z Portalem informacyjnym, której główną funkcją jest udostępnienie szkoleń w formie lekcji e-learning dla pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą posiadających umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartą z Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z racji, że warto jest zobaczyć nowe przedsięwzięcie, postanowiłem sprawdzić co oferuje platforma. I faktycznie jest tam wiedza o jakiej mowa i pewnie będzie jej z czasem coraz więcej. Znajdują się odpowiednie działy dla pracowników służby zdrowia, jest dział aktualności ale jest również dział dla pacjentów. Tak więc, właściwie strona ta jest również dla nas co potwierdza jeden z punktów mówiących o celach serwisu internetowego.

Wzrost poziomu wiedzy świadczeniobiorców (pacjentów) na temat zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz przysługujących im praw,”

O ile punkt ten może mówić o szerzeniu wiedzy wśród pacjentów przez pracowników, którzy szkolenia na tej platformie odbędą o tyle, chciałbym wskazać, że na portalu jest też dział pt. „dla pacjentów”.

Do czego zmierzam?

Otóż jeśli strona internetowa, która to jest informacyjno – edukacyjną (tak ją sprofilowałem) i jest ogólnie dostępna oraz kierowana do wszystkich użytkowników, powinna szczególnie w przypadku strony instytucji publicznej, być przystosowana i czytelna dla wszystkich w tym dla osób niepełnosprawnych

NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia. To dokładna nazwa instytucji, do której wszyscy Polacy wnoszą swoje składki. Tak więc, wszyscy mają dostęp do stron tej instytucji łącznie z niepełnosprawnymi. Szukam więc możliwości chociażby powiększenia czcionki na stronie. I aby tutaj nie napisać niczego pochopnie czytam znajdujące się na stronie informacje techniczne.

Niestety ani powiększenia czcionki, ani zmiany kontrastu nie ma. Czyżby faktycznie dział "dla pacjentów" był dla pracowników tylko? Bo faktycznie to pracownicy NFZ to też pacjenci. Hmm.

Na stronie głównej jest co prawda informacja o przeznaczeniu witryny lecz moim zdaniem nie wypada aby instytucja zajmująca się zdrowiem, pomijała tak ważną kwestię jaką jest dostępność dla słabiej widzących.

A to adres nowej strony - LINK

I tutaj pozwolę sobie przytoczyć tenże dokument europejski do przeczytania, o którym mowa w tym artykule - LINK