MEGAMOCNI

Nowa szkoła dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych

Mysłowice PFRON szkoła

Dodano 2014-02-04 10:26:45 | Autor: Jacek Gibel

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach rozpoczęli zajęcia w nowym budynku. Wyremontowany obiekt bez śladów wilgoci na ścianach, wyposażony w windę i nowoczesną kuchnię otwiera nowe możliwości przed podopiecznymi i wychowawcami szkoły. Na dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych przeznaczono blisko 1,7 mln zł z czego połowę stanowiły środki pozyskane z PFRON.

 

Do Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach uczęszcza 170 uczniów. Na terenie placówki funkcjonuje szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa oraz szkoła przysposabiająca do pracy.

Dotychczas ZSS mieścił się w 140-letnim, zniszczonym budynku w centrum miasta, gdzie nie było mowy o windzie ani nawet sprawnej kanalizacji. Uczniowe, którzy nie mogli dostać się na wyższe piętra budynku, odbywali naukę w piwnicach szkoły. W przypadku aż 30 podopiecznych nauczyciele udzielali nauk indywidualnych, bo uczniowie, ze względu na swoje schorzenia, nie mogli przebywać w placówce. Dotyczyło to głównie uczniów na wózkach inwalidzkich, których nie sposób było wnieść na wyższe kondygnacje.

Obecnie podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych odbywają zajęcia w filii Szkoły Podstawowej nr 13, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek - po czerwcowym przetargu na remont - został odebrany już w grudniu ubiegłego roku.

 

 

Wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych budynek „małej trzynastki” to obiekt na miarę XXI w. Nowoczesny, posiadający nowatorskie rozwiązania, liczne pracownie dla dzieci wymagających indywidualnej pracy z nauczycielem, czy wreszcie małe, kilkuosobowe sale niezbędne przy pracy z niepełnosprawnym uczniem. Ponadto szkołę podzielono na kolorystyczne strefy: zieloną dla dzieci starszych i niebieską dla młodszych. Takie rozwiązanie pozwoli w czytelny sposób przekazać dzieciom, który obszar w budynku należy właśnie do nich i zapewni tym samym poczucie bezpieczeństwa.

Budynek wyposażony jest również w dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych windę, toalety, podjazdy oraz nowoczesną kuchnię znajdującą się na parterze budynku. Dzięki specjalnej kuchennej windzie wszystkie posiłki trafią bezpośrednio na uczniowską stołówkę na I piętrze budynku.

Oprócz nowoczesnego wnętrza, szkoła posiada również monitoring wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cały teren szkoły jest z kolei ogrodzony, posiada duże boisko oraz teren zielony. W przyszłości planuje się stworzenie ogrodu otwartego dla mieszkańców .

Na dostosowanie budynku „małej trzynastki” do potrzeb osób niepełnosprawnych przeznaczono blisko 1,7 mln zł. Połowę tej kwoty stanowiły środki z PFRON.

zdj. UM Mysłowice

(inf. własna/UM Mysłowice)