MEGAMOCNI

Nowe perspektywy w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

dofinansowanie PFRON pomoc rząd ustawa

Dodano 2012-12-31 18:11:45 | Autor: Emil Kowalski

Zmiany w przywilejach pracodawców a konkretnie ich zrównoważenie to wg. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, klucz do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Projekt ustawy jest już gotowy i zatwierdzony, jednak brakuje funduszy na jego realizację.

Z tego względu, zapisy uchwały, powinny wejść w życie dopiero w 2014 roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, cały czas ściśle współpracuje w tej kwestii z pracodawcami.

– Mieliśmy tego dokonać już od przyszłego roku, niemniej jednak zabrakło nam w systemie około 300 mln złotych – przyznaje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej. – Jest tylko pytanie, czy będziemy zrównywać rynki w górę czy w dół. Jestem zwolennikiem, żeby rynki zrównać w dół i nie obciążać ani pracodawców na chronionym rynku, ani na otwartym, tymi wszystkimi kwestiami związanymi z zakładowymi funduszami rehabilitacyjnymi, obsługą medyczną, itd. 

Dofinansowywaniem stanowisk pracy zajmowanych przez osoby niepełnosprawne, zajmuje się Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) a więc ta instytucja powinna odpowiadać za sfinansowanie projektu.

 – Dzisiaj mamy stabilną sytuację. Mamy dobrą sytuację w PFRON-ie – twierdzi wiceszef resortu. – Proszę pamiętać, że nie koncentrujemy się na samym wprowadzaniu na rynek osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale musimy też zadbać o samorządy i o cały sektor pozarządowy, oni też są pracodawcami. Więcmusimy tak rozłożyć akcenty, żeby na wszystko starczyło.

Pracodawca dzisiaj otrzymuje 180 proc. najniższego wynagrodzenia, jeśli zatrudnia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 115 proc. – jeśli z umiarkowanym i 45 proc. – z lekkim. Ale na pomoc od państwa mogą liczyć tylko przedsiębiorstwa zatrudniające 25 pracowników oraz te z większym zatrudnieniem, pod warunkiem, że osoby niepełnosprawne stanowią co najmniej 6 proc. załogi.

Głównym problemem na jaki narzekają pracodawcy rynku wolnego, to fakt, że otrzymują jedynie średnio o 40 proc. mniej dofinansowania niż zakłady pracy chronionej.

Jest pytanie, na czym się powinniśmy skoncentrować. Czy na przykład na tych, którzy są najciężej poszkodowani w różnych schorzeniach, sprzężonych i takich najbardziej dotkliwych, czy umiarkowanych, czy też w lekkim stopniu. To są pytania, które sobie dzisiaj zadajemy, również z pracodawcami. Zastanawiamy się, jak będziemy tę pomoc dozować – wyjaśnia Jarosław Duda.

Obecnie szacowane jest, że około 20% niepełnosprawnych to osoby pracujące a więc bardzo mało. Przykładowo w Szwecji ten odsetek wynosi 60%. Sytuacja jednak wg. Ministerstwa poprawia się:

– Obserwujemy to po wzrastającym wskaźniku zatrudnienia, bo mamy twarde dane. Od 2007 roku mamy dosyć istotny przyrost, jak na polskie warunki – mówi  wiceminister Duda. – Jesteśmy w przededniu przygotowywania nowych rozwiązań, dotyczących ustawy o pracownikach  z niepełnosprawnościami, i stwierdzeniu przydatności tego systemu, dotyczącego orzecznictwa we wprowadzeniu na rynek osób, np. z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Mamy nadzieję, że przewidywania Jarosława Dudy o stabilizacji dla wielu niepełnosprawnych, spełnią się.

– Rok 2013 będzie w dopłacie SOD-zie, czyli w Systemie Obsługi Dofinansowań na poziomie roku 2012, czyli 1500 zł, co dla pracodawców jest stabilnym wsparciem. Natomiast dla nas będzie już wyzwaniem w roku 2014, kiedy płaca minimalna jest na poziomie 1600 zł. Pytanie, czy system to wytrzyma – wyjaśnia Jarosław Duda.

Inf.własna/NEWSERIA