MEGAMOCNI

Nowoczesna metoda NASA na autyzm, upośledzenie mózgowe i wiele innych chorób

autyzm EEG mózg technologie

Dodano 2013-06-24 11:15:32 | Autor: Emil Kowalski

EEG Biofeedback, to jedna z innowacji w technologiach dla niepełnosprawnych ale i nie tylko. Wykorzystywana jest również przez osoby zdrowe w celu polepszenia działania centralnego układu nerwowego.

Metoda została wynaleziona przez naukowców z amerykańskiego ośrodka lotów kosmicznych NASA. Opiera się na zastosowaniu najnowszej techniki komputerowej. Działa na zasadzie biologicznego sprzężenia zwrotnego i służyła do doskonalenia zdolności psychicznych astronautów i pilotów, którzy często muszą pracować w warunkach ogromnego stresu. Metoda ta jest powszenie stosowana w wielu placówkach na całym świecie.

EEG Biofeedback inaczej nazywany Neurofeedback, pozwala uzyskać lepszy stan zdrowia i wykorzystywany jest w terapii osób z zaburzeniami funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Mogą to być zaburzenia po udarach mózgu, zaburzenia mowy - afazja, jąkanie, zaburzenia snu, przewlekłe bóle głowy, tiki, uzależnienia alkoholowe i od gier, zaburzenia autystyczne, dziecięce porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe i wiele innych.

Stosują je osoby, które intensywnie się uczą. Taka terapia, może zwiększyć szybkość zapamiętywania.

Jak to wygląda?

Człowiek jest podłączony do aparatury komputerowej. Podczas treningu głowy i płatków uszu pacjenta, są przyklejone elektrody za pomocą specjalnej pasty klejąco – przewodzącej, Sam trening przybiera formę zabawy. Jednak organizm może odczuwać pewne zmęczenie. Pacjent siada na fotelu w wygodnej pozycji. Zwrócony jest tak aby widział monitor komputera, na którym są wyświetlane gry w formie video. Podczas toczeniu się gry, dochodzi do obrazowania fal mózgowych trenowanego. Dzięki informacjom uzyskanym z obrazu, pacjent uczy się poznawania reakcji swojego mózgu. Ten zaś uczy się pracować na określonych właściwie częstotliwościach fal. W trakcie ćwiczeń, tworzą się synapsy (nowe połączenia nerwowe).

Nasz mózg jest plastyczny i dlatego efekty uzyskane podczas ćwiczeń są długotrwałe. Można w ten sposób nauczyć się kontroli stresu i redukować napięcie nerwowe. Tym samym, możemy poprawić jakość życia codziennego i pozytywnie wpływać na stres.

Metoda ta jest szczególnie przydatna u osób, które pragną realizować w sposób skuteczny jak najwięcej na siebie zadań. Osoby te chcą być na bieżąco z nową pojawiającą się techniką, przez co muszą przyswajać wiele wiedzy w krótkim czasie. Na tym często polega ich praca a więc muszą dbać o swój stan psychiczny i tym samym, przedstawiać jak największy stopień wydajności.

Stosując tą metodę mogą być pewni, że ona nie zaszkodzi im. Jedyne co, to po sesji, niektórzy mogą odczuć pewną senność i znużenie lub na odwrót - pobudzenie. Lecz to nie trwa długo. Dzięki stosowaniu tego rodzaju treningów, tworzy się poprawny wzorzec fal mózgowych.

Należy pamiętać, że tak jak każda metoda treningowa, również ta wymaga zaangażowania i wytrwałości. Poprawę stanu zdrowia uzyskujemy bez względu na wiek trenującego. A efekty końcowe są wymierne w postaci nabywania pewności siebie, otwartość na kontakty z innymi, wzbudzenie nowych zainteresowań. Ponadto, stosowanie takiej terapii, skutkuje uzyskaniem lepszej kondycji wzrokowo-słuchowej i wzrostem kreatywności oraz koncentracji. To wszystko w całości, poprawia jakość życia.

Info. własne na podstawie artykułu z Dobry Fachowiec (nr 3/2013) – „EEG Biofeedback – nowoczesna metoda terapeutyczna”

zdj. flickr.com