MEGAMOCNI

Nowoczesny egzoszkielet w Nowym Sączu

egzoszkielet NowySącz

Dodano 2014-06-05 12:50:39 | Autor: Jacek Gibel

Mieszkańcy Nowego Sącza mają dziś okazję obejrzeć egzoszkielet - nowoczesne urządzenie umożliwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

W Polsce są tylko dwa tego typu urządzenia, w dodatku niezwykle drogie, bo ich cena rynkowa wynosi pół miliona złotych. Z tego powodu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu mogła tylko wypożyczyć egzoszkielet na parę dni.

Sprzęt stosowany jest przy leczeniu urazów powypadkowych, niedowładzie nóg, a także do wspierania osób chorych na stwardnienie rozsiane. Pomocny jest również w przypadku przerwanego rdzenia kręgowego, bowiem umożliwia rehabilitację do czasu, w którym możliwe będzie zrekonstruowanie uszkodzonego kręgosłupa.

Wykładowcy z IInstytutu Kultury Fizycznej PWSZ będą dziś badać postępy niepełnosprawnych, którzy zakwalifikowali się do testowania egzoszkieletu. Jeśli wyniki okażą się zadowalające, bardzo możliwe jest, że sprzęt zostanie ponownie wypożyczony.

Egzoszkielet w akcji będzie mógł zobaczyć dziś każdy nowosądeczanin. Wystarczy tylko przyjść do Instytutu o godzinie 16:00.

zdj. YouTube

(inf. własna/radiokrakow.pl)