MEGAMOCNI

Nowoczesny sprzęt dla niepełnosprawnych z Ostrowskiego

bez_barier komputery Ostrów Wielkopolskie

Dodano 2013-05-13 12:51:49 | Autor: Jacek Gibel

30 nowoczesnych komputerów, specjalistyczne oprogramowanie oraz dostęp do Internetu otrzymały do dyspozycji osoby niepełnosprawne w ramach projektu unijnego "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego".

Projekt współrealizowany jest przez Ostrów Wielkopolski i powiat ostrowski. Na potrzeby programu do dyspozycji jest 353 880 zł, w tym 300 798 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013), a 53 082 zł zł z budżetu miejskiego.

Komputery wręczono uroczyście 10 maja w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Ze sprzętu oddanego na 7 lat niepełnosprawni będą mogli korzystać bezpłatnie. Grupę docelową, do której trafiły komputery tworzą osoby, które nigdy nie posiadały komputera oraz chorują na znaczny stopień niepełnosprawności, posiadają częściowy lub całkowity paraliż górnych kończyn oraz ograniczenie władz umysłowych.

Zakup komputerów ma na celu zapewnienie dostępu do Internetu osobom, którym zagraża wykluczenie cyfrowe z powodu wysokiego stopnia niepełnosprawności. W dostosowaniu sprzętu do umiejętności osób niepełnosprawnym pomocny był wynalazek "System Sensor" ostrowianina Romana Biadały. Jest to aplikacja umożliwiająca komunikację z komputerem za pomocą ruchu mięśni, powiek, a nawet grymasu twarzy. Bodziec przetwarzany jest następnie na ruch wykonywany przez komputer. W programie używana jest również specjalna, powiększona myszka ułatwiająca sterowanie ręką lub nogą.

Przez pierwsze dwa lata użytkownicy nowych komputerów będą mieli do dyspozycji opiekę serwisową laptopów oraz bezpłatny dostęp do sieci internetowej. Po tym czasie obowiązki przejmie Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski wraz z powiatem ostrowskim.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/infostrow.pl)