MEGAMOCNI

Obóz wspinaczkowy dla osób niepełnosprawnych

bez_barier projekt Wałbrzych wspinaczka

Dodano 2014-07-21 07:57:18 | Autor: Jacek Gibel

Rozpoczął się projekt "Kolejny krok - reintegracja i wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin", realizowany przez Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałbrzychu we współpracy ze Stowarzyszeniem Inaczej.

W ramach projektu odbyło się już pierwsze spotkanie, w którym udział wzięły matki osób niepełnosprawnych z powiatu wałbrzyskiego. W jego trakcie kobiety mogły dowiedzieć się, jak umiejętnie radzić sobie ze stresem, a także nawiązać znajomości, wymienić wskazówki w zakresie sprawowania opieki nad osobami chorymi czy zdobyć wiedzę i umiejętności usprawniające pełnienie ról rodzicielskich.

Na kolejnych spotkaniach przybliżona zostanie tematyka praw przysługujących podczas sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Matki niepełnosprawnych będą mogły także zasięgnąć porady lekarza psychiatry. W ramach projektu ma zostać uruchomiona również instytucja asystenta, który w miejscu zamieszkania rodziny będzie służył pomocą w kwestiach związanych z codziennym funkcjonowaniem osoby chorej i jej opiekunów.

Niepełnosprawni z kolei uczestniczyć będą w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych alpinistów. Po sprawdzianie na sztucznej ściance wspinaczkowej w Parku Linowym Jedlina-Zdrój wybrana zostanie grupa 14 osób, które dostaną szansę udziału w kilkudniowym obozie wspinaczki górskiej.

Udział w projekcie jest nagrodą za długie lata spędzone w placówkach wsparcia, gdzie uczestnicy poddawani są codziennej rehabilitacji ruchowej. Takie działania pokazują niepełnosprawnym i ich otoczeniu, że warto nad sobą pracować, ponieważ czasem mijają długie lata zanim zrobimy jeden krok do przodu. A każdy, nawet ten najmniejszy krok motywuje do następnych. Projekt jest zupełnie innowacyjny. W regionie wałbrzyskim jeszcze nikt nie podął się pracy teoretycznej i praktycznej w terenie górskim z osobami niepełnosprawnymi. Uważamy, że długie lata usprawniania pozwalają na zorganizowanie tego zadania - mówi Marta Woźniak, dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z Wałbrzycha.

zdj. freeimages.com

(inf. własna/walbrzyszek.com)