MEGAMOCNI

Od Dzieciństwa do Dorosłości z niepełnosprawnością

Dzieci Poznań rodzice

Dodano 2015-06-23 09:41:46 | Autor: Jacek Gibel

Ponad 100 gości, kilkunastu prelegentów oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych uczestników – w sobotę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Forum Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych pod tytułem „Od Dzieciństwa do Dorosłości z niepełnosprawnością”. Prelegenci, wśród których nie brakowało osób z niepełnosprawnością, opowiadali o tym, jak zorganizować życie dziecka i zadbać o jego potrzeby oraz pokazali, że dysfunkcje ruchowe nie oznaczają wykluczenia z aktywnego życia.

Przez cały dzień rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością mogli wziąć udział w specjalistycznych wykładach i warsztatach (m.in. na temat relacji interpersonalnych z dzieckiem niepełnosprawnym, edukacji, życia duchowego czy aktywności fizycznej osób z dysfunkcjami).

Medycyna nie zawsze potrafi wyleczyć daną chorobę. Chcemy wskazać, w jaki sposób rodzice mogą pomóc swojemu dziecku żyć komfortowo, pomimo rozmaitych barier zdrowotnych. Niepełnosprawność nie stanowi przeszkody do tego, by w pełni cieszyć się życiem – mówił podczas ceremonii otwarcia Forum Rodziców prof. Marek Jóźwiak ze Szpitala im. W. Degi, współorganizator wydarzenia.

Wśród prelegentów Forum Rodziców byli m.in. prof. Jacek Wysocki, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który wygłosił wykład na temat zasadności szczepień, a także dr Maria Król, prezes Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, która opowiadała o formach wsparcia osób niepełnosprawnych w Polsce. – Nie powinniśmy postrzegać osób niepełnosprawnych wyłącznie jako pacjentów, lecz przede wszystkim jako pełnoprawnych obywateli. Zazwyczaj wystarczy zlikwidować drobne bariery architektoniczne, by osoba z niepełnosprawnością ruchową mogła bez problemu brać udział w życiu społecznym, na równi z ludźmi pełnosprawnymi  – mówiła dr Maria Król.

Forum towarzyszyły liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia – interaktywny plac zabaw, muzeum bez ścian, kącik muzyczny i plastyczny, a także malowanie twarzy z Doktorem Clownem, czy turniej bocci.

Forum Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych było częścią XVII Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji pt. „Neurorehabilitacja”, które odbywało się w Poznaniu w dniach 17-20 czerwca 2015 r. Tegoroczne Forum Rodziców było drugą edycją tego wydarzenia w Polsce. Pierwszy raz odbyło się ono w 2006 roku w Warszawie.

zdj. Prelite PR

(Prelite PR)