MEGAMOCNI

Odbyła się 13 Gala "Albertiana"

albertiana Dymna gala

Dodano 2013-03-05 12:33:32 | Autor: Emil Kowalski

4 marca w poniedziałek, odbyła się wyczekiwana Gala „Albertiana”. To już 13 edycja tego wydarzenia. Finał tegorocznej edycji odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego uniosła się Kurtyna Siemiradzkiego. Imprezę rozpoczął hymn Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” – słowa Czesława Miłosza do muzyki Abla Korzeniowskiego w wykonaniu chóru Vox Populi pod dyrekcją Rafała Marchewczyka.

Jako pierwsze na scenie pojawiły się: Anna Dymna i Lidia Jazgar oraz ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Także prof. Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru Słowackiego, jak co roku, wręczył artystom symboliczny klucz do teatru. Na scenie Teatru Słowackiego występowali najwięksi polscy aktorzy, m.in.: Helena Modrzejewska, Zofia Jaroszewska, Irena Solska, Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz, Gustaw Holoubek. W roku 1969 debiutowała tu również Anna Dymna rolą Isi i Chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Od 13 lat, właśnie dzięki Annie Dymnej, pomysłodawczyni „Albertiany, to miejsce staje się też przestrzenią wyrażania twórczej ekspresji aktorów z niepełnosprawnością intelektualną.

Anna Dymna zwróciła się do wszystkich słowami:

Najgoręcej witam uczestników festiwalu: aktorów, opiekunów, rodziców, terapeutów. I was, kochana publiczności. Jesteście naszymi promieniami słońca, czystymi, pięknymi brylantami. To właśnie wy uczycie nas rozumieć sercem ten dziwny świat, od was uczę się od lat prawdziwej radości. Posłuchajcie i zapamiętajcie słowa naszego Ojca Świętego, Jana Pawła II: „Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Nie zapomnij, że każde życie, nawet bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga”. Słowa te powtarzam wam zawsze, bo są ważne i od lat stały się dla mnie drogowskazem.

Podczas Gali przedstawiono siedem spektakli w tym pięć prezentowanych przez zwycięzców tegorocznej „Albertiany” oraz dwóch specjalnych w wykonaniu teatrów „Radwanek” z Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego „Dolina Słońca” w Radwanowicach i „Dajallar”, który działa przy Centrum dla Osób z Zespołem Downa DSA w Baku. „Radwanek”.

W stolicy Małopolski, obecni na gali byli również azerbejdżańscy terapeuci, którzy odwiedzili kilka placówek opiekuńczych, przyglądali się pracy w ośrodkach szkolno-wychowawczych, wysłuchiwali rad pedagogów. Gościli również w nowo powstałym Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Dolina Słońca” w Radwanowicach.

Podczas uroczystości wręczono również wyróżnienia. Medal Świętego Brata Alberta otrzymał ks. kardynała Franciszek Macharski za działalność na rzecz niepełnosprawnych. Wyróżnieniem uhonorowano również w tym roku: wielokrotną mistrzynię paraolimpijską Natalię Partykę – za wolę walki oraz propagowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych, Edwarda Olszówkę z Ottawy – za działalność na rzecz Fundacji im. Brata Alberta oraz organizowanie kwest i wystaw prac osób niepełnosprawnych na terenie Kanady, a także kompozytora, kierownika muzycznego „Zaczarowanego Radia Kraków” i jurora Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Andrzeja Zaryckiego – za działalność artystyczną na rzecz osób niepełnosprawnych. Ceremonię wręczenia Medalu Świętego Brata Alberta uświetnił występ Grzegorza Dowgiałło, jednego z laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego konkursu wokalnego dla osób z niepełnosprawnościami, który Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” organizuje co roku przy współpracy z Telewizją Polską SA.

Wszyscy laureaci „Albertiany” – prócz nagród głównych: „Masek” oraz „Albercików” – otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez władze samorządowe oraz sponsorów.

Możesz dowiedzieć się więcej z całej akcji w artykułach:

 

"Albertiana" - laureaci regionu II

 

Kolejni laureaci "Albertiana" - region V

 

Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej "Albertiana"- wyniki kolejnych etapów

 

Festiwal „Albertiana” - wyłoniono półfinalistów