MEGAMOCNI

Ogólnopolska akcja "Studenci wspólnie przeciw białaczce"

białaczka dawcy studenci wolontariat

Dodano 2013-04-18 09:17:53 | Autor: Jacek Gibel

W dniach 17-18 kwietnia 2013 r. na 40 uczelniach w całej Polsce odbywa się Wielki Finał akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, podczas którego prowadzona jest rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych.

W Polsce studiuje około 2 mln młodych ludzi. To było inspiracją do stworzenia projektu „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, którego celem jest zjednoczenie wszystkich żaków na rzecz ratowania ludzkiego życia.

Projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce” zainicjowany został w listopadzie 2012 r. 17 i 18 kwietnia 2013 r. odbywa się Wielki Finał, podczas którego trwać będą akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku na ponad 40 uczelniach w różnych miastach Polski.

Celem akcji jest ratowanie życia osobom chorującym na białaczkę poprzez rejestrację potencjalnych dawców. Akcja ma charakter otwarty. Zarejestrować może się każda osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, w dobrej kondycji zdrowotnej, ważąca minimum 50 kg. Rejestracja polega na pobraniu przez wykwalifikowany personel medyczny 4 ml krwi. Z otrzymanej próbki krwi lub wymazu ze śluzówek jamy ustnej zostanie określony tzw. antygen zgodności tkankowej HLA, czyli swoisty kod genetyczny, pozwalający na potwierdzenie dopasowania potencjalnego dawcy i pacjenta (biorcy), co w efekcie umożliwi dokonanie przeszczepu. Zgodność (pokrywanie się w znacznym stopniu) cech tkankowych pacjenta oraz dawcy jest podstawowym warunkiem przeprowadzenia oraz sukcesu przeszczepu komórek macierzystych.

Do akcji przyłączyły się uczelnie m.in. z Białegostoku, Olsztyna i Bydgoszczy. Całkowicie bezpłatna rejestracja potencjalnych dawców potrwa od godziny 11:00 do 19:00 w wybranych placówkach.

zdj. Wikipedia

(inf. wlasna/internet)