MEGAMOCNI

Okrągły stół w sprawie niepełnosprawnych - powołano podzespoły tematyczne

opiekunowie protesty rodzice

Dodano 2014-05-06 09:44:42 | Autor: Jacek Gibel

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbył się tzw. okrągły stół na temat systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Uczestniczyli w nim przedstawiciele opiekunów osób niepełnosprawnych, rządu, organizacji pozarządowych, a także sami niepełnosprawni.

Spotkanie pod hasłem "Jak pomagać osobom niepełnosprawnym?" odbyło się 30 kwietnia z inicjatywy ministra pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, stwierdził, że jest to doskonała szansa, by porozmawiać nareszcie o swoich problemach.

Spotkanie było powodem, dla którego opiekunowie wstrzymali trwający od miesiąca protest pod gmachem Sejmu. Dajemy ministrowi pracy i polityki społecznej kredyt zaufania - mówili na wieść o planowanych rozmowach.

Głównym tematem była oczywiście kwestia świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych osób - szczególnie zrównanie praw opiekunów dorosłych z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Ci ostatni już otrzymali pierwsze podwyżki (do 820 zł netto), a od 2016 roku dostawać będą równowartość prognozowanego minimalnego wynagrodzenia - 1300 zł netto. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych muszą zadowolić się nieco ponad jedną trzecią tej kwoty (520 zł), w dodatku ograniczeni są przez kryterium dochodowe.

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że pierwszy etap zmian jest już zakończony - rodzice otrzymali podwyżkę świadczeń, a opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych - przywrócenie zasiłku. Zmienić ma się również system dopłat, między innymi do turnusów rehabilitacyjnych (z 1338 do 1529 zł), sprzętu rehabilitacyjnego (z 60 do 80 procent) i likwidacji barier architektonicznych (z 80 do 95 procent).

Dalsze prace odbywać się będą w pięciu podzespołach tematycznych do spraw:

  • orzecznictwa,
  • zdrowia i rehabilitacji,
  • aktywizacji i opieki instytucjonalnej,
  • dzieci i młodzieży,
  • opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Pierwszy cykl spotkań zaplanowany jest na 12-14 maja. Minister pracy zapowiedział, że w części z nich weźmie udział osobiście.

Oczywiście nie obyło się bez sporów. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych - co zrozumiałe - obawiali się marginalizacji ich problemów. Rodzice z kolei odmówili współpracy z niektórymi organizacjami, preferującymi drogę integracji społecznej i jak najlepsze przygotowanie niepełnosprawnych dzieci do - w miarę możliwości - samodzielnego życia, zamiast jałowego wypłacania świadczeń w imię "uzawodowienia opieki".

Przeczytaj o walce opiekunów o swoje prawa - TUTAJ

(inf. własna/polskieradio.pl)