MEGAMOCNI

Oni "zaczarowali" Kraków! - finał „Zwyciężać Mimo Wszystko”

Dodano 2013-06-17 10:20:12 | Autor: Emil Kowalski

Wznieś serce nad zło” – takim hymnem zakończono 10. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko. Krakowska impreza, którą otwarła Anna Dymna, rozpoczęła 10 czerwca o 19:30, zgromadziła wielu artystów i szeroka widownię. To porządna dawka twórczości jaką zaprezentowały osoby niepełnosprawne.

Krzysztof Głombowicz swoimi słowami określił, że niepełnosprawność to jedynie stan umysłu, który ze sprawnością ciała niewiele ma wspólnego. Na rynku głównym, mogliśmy podziwiać wyczyny wybitnych zawodników i gwiazd ekranu.

Podczas koncertu na Rynku Głównym w Krakowie - zdj. mimowszystko.org

Natalia Partyka, Dominika Bednarczyk, Dariusz Michalczewski, Michał Olszański, Radosław Krzyżowski, Tomasz Schimscheiner, Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Janek Mela, Justyna Kozdryk, Przemysław Kowalik, Piotr Szymeczek, Jarosław Rola, Tomasz Hamerlak, sportowcy po transplantacji, na wózkach, niepełnosprawni koszykarze, lekkoatleci, rugbiści, ampfutboliści, szemierze, ciężarowcy to uczestnicy 10. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”.

Bokser, Dariusz Michalczewski, który od wiele lat mieszkał i pracował za granicą, wyznał, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce, polepsza się z roku na rok. Przyznał jednocześnie, że  jest jeszcze wiele pracy jaką trzeba włożyć aby dorównać w tej kwestii, krajom zachodnim.

Niewątpliwie, jedną z głównych atrakcji był mecz siatkówki pomiędzy zawodnikami po przeszczepach i gwiazdami. Rozegrano dwa sety, ale potem zawodnicy obu drużyn zaczęli po prostu zwyczajnie się bawić. Sędziowie nie byli łaskawi i karali zawodników za… deptanie cienia innych grających. Zabawa była przednia, wybijano piłki do publiczności. Wszyscy, robili sobie wspólne zdjęcia.

Część sportową 10. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” zakończył strzał Krzysztofa Głombowicza do bramki, w której stanęła Anna Dymna. Aktorka gola nie wpuściła.

Wieczorem rozpoczął się koncert „Razem Mimo Wszystko”. Zainaugurował go utwór „Dziwny jest ten świat…” Czesława Niemena, który został wykonany przez niewidomego Grzegorza Dowgiałło i laureatów tegorocznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Podczas koncertu, przedstawiono również działalność innych fundacji i stowarzyszeń, które wspierają osoby niepełnosprawne: Fundacja „Oswoić Los”, Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium”, Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Fundacja Marka Kamińskiego, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

Wystąpiła również, była wokalistka Varius Manx, Monika Kuszyńska a także Renata Przemyk, Artura Gadowski, Roberta Kasprzycki. Zaprezentowali się tegoroczni finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Wolontariusze Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” po raz kolejny prowadzili kiermasz charytatywny prac plastycznych. Dochód z niego zostanie przeznaczony na zakup protezy nogi dla 33-letniego Michała Usowicza, studenta Politechniki Poznańskiej.

Podczas Dni Integracji, wręczono nagrody, które zostały rozdane w 2. Konkursie Poetyckim dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa dobrze, że jesteście(laureaci, czytaj tutaj) oraz finał 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Do 9. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty zgłosiło się 223 osoby w wieku od lat 10 do ponad 70. 4 maja, w Królewskich Łazienkach w Warszawie,  o wejście do finałów walczyło trzydziestu jeden wybranych przez jury wokalistów. Dwunastu z nich wystąpiło w sobotę (8 czerwca) na krakowskim Rynku. Pod Ratuszem pojawiła się Irena Santor, opiekunka artystyczna wszystkich edycji konkursu, która ogłosiła listę zwycięzców.

Podczas tegorocznego koncertu finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki mierzyli się z utworami, do których słowa napisał Jacek Cygan.

Zwycięzcą 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w kategorii do 16. roku życia został Roland Świstek. Drugie miejsce przyznano Ilonie Kałuży, trzecie ­– Sandrze Chorąży.

Po prezentacji wokalistów do 16. roku życia na scenie pod Ratuszem nastąpiło wręczenie nagród w 2. Konkursie Poetyckim dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”, który zorganizowała Spółdzielnia Socjalna „Republika Marzeń Mimo Wszystko” Fundacji Anny Dymnej. Następnie zaprezentowali się finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w kategorii powyżej 16 lat. Tę część koncertu Anna Dymna poprowadziła ze Zbigniewem Zamachowskim i jego córką Bronią.

Zwycięzcą 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w kategorii powyżej 16. roku życia został Michał Ziomek. Drugie miejsce przyznano Klaudia Skotarczak, trzecie ­– Annie Rossie.

Laureaci obu kategorii wiekowych otrzymali Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia: I miejsce – 24000 zł, II – 10000 zł, III – 5000 zł.

Relacje z tego wydarzenia jako retransmisje, będzie można zobaczyć w telewizji TVP2:

półfinał – 8 czerwca 2013 r., godz. 7.30

finał (kat. do 16 lat) – 15 czerwca 2013 r., godz. 16.55

finał (kat. pow. 16 lat) – 16 czerwca 2013 r., godz. 15.20

koncert „Razem mimo wszystko” – 22 czerwca 2013 r., godz. 16.55

info. własne/mimowszystko.org