MEGAMOCNI

Ortoreksja - zdrowo, ale niezdrowo

choroby dieta Ortoreksja żywienie

Dodano 2013-05-23 12:52:52 | Autor: Jacek Gibel

Zaburzenia odżywiania - kto się z nimi nie spotkał? Bardzo "popularne", zwłaszcza wśród nastolatek, jest dążenie do wyglądu gwiazd wybiegów czy wręcz ofiar obozów koncentracyjnych - wychudzonych do granic możliwości. Chyba każdy z nas zna bądź słyszał o nastoletnich anorektyczkach i bulimiczkach (obecnych lub in spe). Jednak również zdrowe odżywianie może być przyczyną problemów.

Tego typu zaburzenie, polegające na obsesyjnym unikaniu jedzenia uważanego za niezdrowe, nazywa się ortoreksją (z łac. ortho - prawidłowy, orexis - apetyt). Termin został stworzony przez doktora Stevena Bratmana i stosowany jest obok innych zaburzeń odżywiania, takich jak właśnie anoreksja. Zdaniem Bratmana, w rzadkich przypadkach może doprowadzić do poważnego niedożywienia, a nawet śmierci. Ortoreksja różni się jednak od anoreksji czy bulimii tym, że dotyczy jakości, a nie ilości spożywanego pokarmu.

Ortorektyk unika wszelkiego "niezdrowego" jedzenia, np. produktów zawierających konserwanty, tłuszcze czy sztuczne dodatki uważane przez niego za niezdrowe. Obsesja może doprowadzić do znacznego wychudzenia organizmu, stąd nierzadko jest ona mylona z anoreksją. Warto jednak pamiętać, że o ile celem anorektyka jest strata wagi, o tyle ortorektyk marzy o "czystości" organizmu.

Ortorektycy postrzegają poszczególne kategorie jedzenia w specyficzny sposób, np. traktując wszelką żywność ze sztucznymi konserwantami jako niebezpieczną, a owoce i warzywa jako zdrowe. Zaburzenie może mieć swoje źródła w trudnej sytuacji ekonomicznej, trendach społecznych czy zwyczajach rodzinnych, ale może też wynikać z zasłyszanej negatywnej informacji o konkretnym produkcie, mogącej w konsekwencji prowadzić do całkowitego wyeliminowania go z diety. Według badań PubMedu, na ortoreksję częściej zapadają mężczyźni i osoby z niskim wykształceniem.

Objawy ortoreksji często mylone są ze specyficznymi preferencjami żywnościowymi.

zdj. Wikipedia