Osoby po zawale z Wrocławia mogą liczyć na pomoc
Dodano 2013-12-17 10:48:57 | Autor: Emil Kowalski
Wrocławski magistrat przygotuje program profilaktyki i rehabilitacji kardiologicznej, który wejdzie w życie w marcu 2014 r. Dotyczy on pomocy osobom, które przeszły zawał serca jak również tych osób u których takie ryzyko się zwiększa.
Najczęściej na zawały serca zapadają osoby w wieku produkcyjnym od 35 do 60 lat. W samym Wrocławiu, rocznie odnotowuje się 1500 ataków.
W ramach programu, planowane jest rozszerzenie dostępu do świadczeń zdrowotnych dla osób z ostrym zespołem wieńcowym. Osoby, które przebyły zawał serca, już po 3 miesiącach, powinny znaleźć się pod opieką kardiologa. I tutaj powstaje problem, bo na taką właśnie wizytę trzeba czekać niemal rok czasu!
Oczywiście, człowiek po ataku serca, musi bardziej dbać o siebie. Powinien zmienić dietę wg. zaleceń, dbać o odpowiednią kondycję wykonując wybrane i bezpieczne ćwiczenia. Wiadomo też, że palenie nie wchodzi w grę. Również spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach jest bardzo groźne.
Program wrocławski, przewiduje możliwość konsultacji kardiologicznej w ciągu 3 miesięcy od przebycia zawału. W jego ramach, możliwe będzie wykonanie badań USG i EKG oraz próby wysiłkowej. Ponadto pacjent będzie mógł skorzystać z porad dietetyka, który ustali odpowiednią dietę. Do pacjentów, informacje o tych możliwościach dotrą poprzez placówki medyczne.
Magistrat Wrocławia, przewiduje wydatek w wys. 2,3 mln złotych na profilaktykę zdrowotną w mieście. Na wspomniany program pomocy dla osób po zawale, przeznaczy dodatkowe 300 tys. zł. W ramach obu programów, podniesie się poziom profilaktyki serca, nowotworowej, cukrzycy i jej powikłań. Będą też zorganizowane bezpłatne szczepienia na grypę dla osób powyżej 65 roku życia. Nie pominięto również zdrowia dzieci. Pieniądze wydane zostaną na profilaktykę próchnicy, nadwagi, otyłości, alergii i astmy u dzieci w wieku szkolnym. Pozostałe działania obejmą zdrowie psychiczne.
info. własne/wroclaw.pl
zdj. sxc.hu