MEGAMOCNI

Papież Franciszek: "Chodzi o to, ile warty jest człowiek"

Papież

Dodano 2014-02-21 08:35:12 | Autor: Jacek Gibel

"Pełnia, do której dąży każde ludzkie życie, nie jest sprzeczna z sytuacją choroby czy cierpienia" – pisze w swoim liście papież Franciszek.

Dokument jest uczczeniem 20-lecia Papieskiej Akademii "Pro Vita", założonej z inicjatywy Jana Pawła II i zajmującej się problemami biomedycznymi i prawnymi związanymi z ochroną ludzkiego życia w świetle nauczania Kościoła.

Jak pisze Franciszek: U podstaw dyskryminacji i wykluczenia znajdujemy kwestię antropologiczną. Chodzi o to, ile warty jest człowiek i na czym opiera się ta wartość. Choć zdrowie stanowi sporą wartość, to jednak nie ma charakteru determinującego w odniesieniu do pojęcia szczęścia.

Pełnia, do której dąży każde ludzkie życie, nie jest sprzeczna z sytuacją choroby czy cierpienia - dodaje. - Dlatego brak zdrowia czy niepełnosprawność nie są nigdy dobrą racją do wykluczenia czy co gorsza eliminowania osoby. Franciszek zaznacza przy tym, że to nie słabość organizmu jest największą bolączką osoby starszej, ale opuszczenie, wykluczenie i brak miłości.

Franciszek mówi też o roli rodziny w uczeniu się właściwych postaw w społeczeństwie - szacunku do starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Społeczeństwo jest naprawdę otwarte na życie, gdy uczy, że powołanie do ludzkiego spełnienia nie wyklucza cierpienia; przeciwnie, uczy widzenia w osobie chorej i cierpiącej daru dla całej społeczności, obecności wołającej o solidarność i odpowiedzialność.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/wiara.pl)