MEGAMOCNI

Park Śląski w Chorzowie - niepełnosprawni zaprezentują siebie

Chorzów integracja park piknik Ślask

Dodano 2013-09-17 09:13:32 | Autor: Emil Kowalski

Już za dwa dni, bo 19 września w Parku Śląskim odbędzie się szczególna impreza z udziałem osób niepełnosprawnych. Tego dnia w Kapeluszu i na Dużej Łące (Park Śląski w Chorzowie) odbędzie się III Śląski Piknik Osób Niepełnosprawnych.

Weźmie w nim udział 1300 osób z niepełnosprawnością somatyczną i intelektualną, z wadami wzroku, słuchu  oraz osób chorych z terenu całego województwa Śląskiego. Osoby te odwiedzą Park, aby wspólnie się bawić. Zaprezentują swój program artystyczny i dzieła wykonane własnymi rękami, Będzie wiele zabaw i konkurencji sportowych.

To m.in.  uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, członkowie  organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz osoby indywidualne. W wydarzeniu wezmą też udział sami pracownicy, liderzy, kierownicy poszczególnych placówek i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

W programie Pikniku między innymi:

  • Otwarta Scena -prezentacje muzyczne, teatralne, recytatorskie i taneczne w wykonaniu uczestników Pikniku.
  • Sportowa Łąka – konkurencje sportowe, zabawy zręcznościowe, jazda na rowerze, spacer z kijami pod okiem instruktora, zajęcia na siłowni terenowej.
  • Przejażdżka parkową Ciufcią lub koleją linową „Elka”.
  • Jarmark Instytucji i Organizacji – prezentacja wyrobów podopiecznych Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej.
  • Pokazy Policji Konnej i  Straży Pożarnej.
  • Porady specjalistów (diabetyka, dietetyka, rehabilitanta, psychologa, psychiatry) z Zespołu Wojewódzkich Przechodni Specjalistycznych w Katowicach.
  • Pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi.
  • Porady i wykłady z zakresu zdrowia seksualnego naukowców Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach.
  • Porady Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST, lidera projektu „Kierunek praca”, którego celem jest wzrost kwalifikacji zawodowych, zdobycie doświadczenia zawodowego oraz wsparcie w podjęciu zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
  • Poradnictwo zawodowe Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji w Katowicach, które prowadzi projekt: „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”.

Uroczyste Rozpoczęcie Pikniku – 19 IX, godz. 9.00 w Hali Wystaw Kapelusz.

Pomysłodawcą i gospodarzem Pikniku jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.  Organizację Pikniku powierzono Fundacji „Park Śląski”. Organizacja Pikniku stała się możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Zarządu Województwa Śląskiego oraz wsparciu WPKiW S.A.

info. własne/parkslaski.pl