MEGAMOCNI

Pełnosprawni w swoich domach – jak urządzić funkcjonalną i gustowną przestrzeń mieszkalną?

bez_barier mieszkanie

Dodano 2014-07-28 08:04:40 | Autor: Portal Megamocni

Funkcjonalne i stylowe – takie powinno być każde mieszkanie. Jak połączyć te dwie cechy w całość? Okazuje się, że aranżacja domu osoby niepełnosprawnej nie musi wiązać się z żadnymi wyrzeczeniami. Jest wręcz odwrotnie – to fascynujące wyzwanie!

Komfortowa kuchnia, stylowa łazienka i wygodna sypialnia – czy to możliwe?

Jak najbardziej! Aby urządzanie przestrzeni oraz jego efekty nie wywoływały niepotrzebnego stresu, należy pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest utrzymanie otwartej przestrzeni. Im więcej miejsca, tym lepiej i dotyczy to każdego wnętrza – od przedpokoju po sypialnię. Minimalnie wymagane pole manewru powinno liczyć około 1,5 metra. Kiedy już zadbamy o to, by mieszkanie stało się bardziej przestronne, zwróćmy uwagę na materiały, z których zrobione są meble, posadzki oraz inne elementy wnętrza:

  • MEBLE: Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, najlepsze będą niskie łóżka, szafki, komody i regały. I nie trzeba rezygnować z tych ostatnich! Obecnie wielu producentów ma w swojej ofercie regały i półki niewielkich rozmiarów, które mogą pomieścić naprawdę dużo rzeczy. Takie meble są nie tylko poręczne, ale i estetyczne. W dodatku łatwiej je posprzątać. Jeżeli szafy posiadają ostre kanty, wystarczy je okleić, albo przytwierdzić specjalne zaokrąglane nakładki. I problem z głowy!
  • AKCESORIA KUCHENNE I ŁAZIENKOWE: Dobrze, gdy na ścianach w kuchni oraz łazience znajdą się poręcze. Pamiętajmy o usytuowaniu sprzętów na wygodnej dla nas wysokości i w komfortowym miejscu. W brodziku koniecznie połóżmy antypoślizgową podkładkę, a w kuchni zainstalujmy zmywarkę.
  • PODŁOGA, DRZWI, ŚCIANY I OKNA: Dobra podłoga to taka, która nie jest śliska. W przeciwnym razie lokator poruszający się o kulach, lub na wózku, ryzykuje upadek. Jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych są kafle, ale w naszym przypadku powinniśmy z nich zrezygnować. Mokre kafelki są przecież bardzo śliskie! Dobrym rozwiązaniem jest położenie paneli, albo wykładziny. Wszelkiego rodzaju chodniczki i dywany również „tłumią” podłogę.

Drzwi dzielące przestrzeń mieszkalną powinny być funkcjonalne. Najlepiej sprawdzają się drzwi przesuwne, przypominające kotary. Łatwo je zamknąć i otworzyć. W dodatku stanowią ciekawe rozwiązanie aranżacyjne i odpowiednio wystylizowane mogą służyć za ozdobę przestrzeni.

Ściany zajmują największą powierzchnię domu, a więc warto poświęcić im więcej uwagi. Trendy w ich dekoracji są przeróżne i tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy. Farby, tapety, albo fototapety – tak naprawdę każdy sposób jest dobry! Pamiętajmy, by przy kupować farby odporne na ścieranie. Łatwiej utrzymać je w czystości. Z tapetami i fototapetami takiego problemu nie ma, gdyż większość z nich można bezproblemowo wyczyścić.

Okna w mieszkaniu obniżyć jest bardzo trudno, a czasem to niemożliwe. Jednakże możemy zadbać o wygodę i prywatność, montując rolety. Długie sznurki ułatwią ich obsługę.

(Tomasz Zgórecki)