MEGAMOCNI

Pendolino dla niepełnosprawnych - pierwszy test pociągu

bez_barier dostosowanie kolej Pendolino pociągi test

Dodano 2013-12-18 08:17:02 | Autor: Emil Kowalski

Fundacja Zero Barier, w ramach projektu „Zero barier – Polska bez ograniczeń”, 16 grudnia 2013 zainicjowała pierwszy test supernowoczesnego jak na polskie warunki, najnowszego nabytku PKP Intercity – pociągu Pendolino.

Test odbył się pod względem jego przystosowania dla osób niepełnosprawnych. Do jego realizacji zostali zaproszeni niepełnosprawni z różnymi typami dysfunkcji, Spotkali się w hali na warszawskiej Olszynce Grochowskiej. Wszystko po to aby dokładnie przetestować machinę kolejową Pendolino.

Testy, które odbyły się w wagonie dla niepełnosprawnych z dwoma miejscami dla osób na wózkach, wykazały, że wejście jest szerokie i wyposażone w nowoczesny i funkcjonalny podnośnik. Zbadano także korytarz i toaletę. Są bardzo przestronne.

Pociąg posiada oznakowanie miejsc alfabetem Braille’a, przyciski przywołujące obsługę, system nagłośnienia informujący o kolejnych stacjach. W teście brał również udział niewidomy z psem.

Ponadto PKP Intercity, przeszkoli przed uruchomieniem składów z Pendolino, cały personel pociągu. Warsztaty odbędą się pod względem obsługi niepełnosprawnych w tym pociągu.

Podczas tego pierwszego testu, fundacja i PKP omówiły inne ewentualne i istniejące niedociągnięcia, które to mają być skutecznie zniwelowane zanim wszystko ruszy.

Pociągi tej klasy, rozpoczną swoje kursy w grudniu 2014 roku. Test, który został przeprowadzony w poniedziałek 17 grudnia, został zorganizowany przez Fundację Zero Bez Barier we współpracy z Fundacją integracja.

info. własne/kurierkolejowy.eu, zdj. kurierkolejowy.eu