MEGAMOCNI

Pierwsza polska gra dla niepełnosprawnych na tablety

autyzm Dzieci gra multimedia

Dodano 2014-02-03 13:25:04 | Autor: Emil Kowalski

W styczniu tego roku, na rynku w Internecie, pojawiła się pierwsza  gra na tablety wspierająca terapię dzieci z zaburzeniami takimi, jak m.in.: autyzm, Zespół Downa, porażenie mózgowe. To gra „Na wsi”.

Gra polega na tym, że dzieci rozpoznają po dźwięku, odgłosy wiejskich zwierząt, które muszą nakarmić. To krótki zarys fabuły gry.

- Jest to pierwsza z cyklu gier, których premierę planujemy na kwiecień tego roku. Wtedy światło dzienne ujrzy kompleksowe narzędzie terapeutyczne, które prócz stale powiększającego się zestawu gier zawierać będzie również system śledzenia postępów dziecka, a także organizer pracy terapeuty – wyjaśnia na stronie niepełnosprawni.gov.pl, Bogumiła Matuszewska, prezes zarządu firmy DrOmnibus, krakowskiej spółki odpowiadającej za stworzenie aplikacji.

Każda z gier skupiać ma się docelowo na rozwijaniu jednej, głównej umiejętności. W przypadku Na wsi jest to identyfikacja dźwiękowa. Dodatkowo w trakcie zabawy dziecko może również ćwiczyć umiejętności takie, jak: uwaga, pamięć, koordynacja słuchowo-wzrokowa oraz wzrokowo-ruchowa.

- Zadaniem dziecka jest wskazanie zwierzęcia, którego głos usłyszało. W jaki sposób? Poprzez dotknięcie na tablecie odpowiedniej postaci. Każda dobrze wykonana akcja jest w grze nagradzana, a wszystko zgodnie z zaleceniami specjalistów – mówi Matuszewska.

Gra została przygotowana przez psychologów, logopedów i pedagogów, którzy na co dzień pracują z dziećmi z zaburzeniami. Aplikacja kierowana jest do najmłodszych dzieci powyżej pierwszego roku życia, u których występują zaburzenia uniemożliwiające harmonijny rozwój. Wykorzystana jest naturalna ciekawość poznawcza dzieci zachęcająca je do aktywności poprzez wykorzystanie dźwięku oraz obrazu.

Gra testowana była w ośrodkach terapeutycznych w grupach wczesnego wspomagania, w tym na zajęciach organizowanych przez Fundację Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, partnera merytorycznego w spółce DrOmnibus.

Z powodzeniem może być wykorzystywane w trakcie zabawy w domu, jak i jako narzędzie podczas zajęć z terapeutą.

www.dromnibus.com

Grę można pobrać - Google Play - DrOmnibus