MEGAMOCNI

Pierwszy w Polsce film dostosowany do potrzeb niewidzących

białystok film Helios Katowice kultura niewidomi Rzeszów Wrocław

Dodano 2013-03-20 11:34:36 | Autor: Jacek Gibel

12 kwietnia w kinach sieci Helios pojawi się obraz Andrzeja Jakimowskiego "Imagine". Jest to pierwszy w Polsce film dostosowany do potrzeb niewidzących, który trafi do szerokiej dystrybucji. Historia Iana, instruktora uczącego niewidomych orientacji w przestrzeni pokazywana będzie w systemie audiodeskrypcji.

Audiodeskrypcja to dodatkowy "narrator", przekazujący osobom niewidomym lub niedowidzącym werbalny opis tego, co dzieje się na ekranie. W kinach jest to najczęściej dodatkowa ścieżka audio przesyłana do zestawów słuchawkowych.

Prezes zarządu Heliosa, Tomasz Jagiełło, mówi: Obraz Andrzeja Jakimowskiego to pierwszy film w pełni dostosowany do szerokiej dystrybucji w tym systemie. Audiodeskrypcja będzie dostępna w naszych kinach w Białymstoku, Wrocławiu, Katowicach i Rzeszowie.

Audiodeskrypcja służy jednak nie tylko do umożliwienia osobom niepełnosprawnym wzrokowo kontaktu z filmem. Z tego typu rozwiązania mogą skorzystać również m.in. turyści odwiedzający Panoramę Racławicką oraz goście wybranych wystaw w białostockiej Galerii Arsenał. System powoli wdrażany jest też na areny sportowe. Z audiodeskrypcji mogą skorzystać kibice przy okazji meczów rozgrywanych na stadionie warszawskiej Legii, Stadionach Miejskich w Krakowie i Wrocławiu oraz Stadionie Narodowym. Ta ostatnia arena udostępni taką możliwość już podczas piątkowego meczu piłkarskiej reprezentacji Polski z Ukrainą.

Zdaniem ekspertów, rozwiązania takie jak audiodeskrypcja będą coraz częściej obecne w ogólnodostępnych placówkach kulturalnych, także w Polsce. Sprzyjać temu ma zarówno prawodawstwo, jak i coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i przystępnych cenowo technologii. Niewątpliwie to wielka szansa dla osób niedowidzących czy niedosłyszących na przekroczenie barier związanych z kulturą.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/gazeta.pl)