MEGAMOCNI

Pionierska operacja neurochirurgiczna w krakowskim Szpitalu św. Rafała

Kraków neurochirurgia operacje

Dodano 2015-01-22 12:55:03 | Autor: Jacek Gibel

W ubiegłym tygodniu zespół neurochirurgów Szpitala św. Rafała w Krakowie z powodzeniem przeprowadził pierwszą w województwie małopolskim i jedną z nielicznych operacji w Polsce - resekcję guza mózgu z wykorzystaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia Pacjenta.

Zastosowana technika ma na celu dokładne zidentyfikowanie ważnych czynnościowo obszarów mózgu podczas usuwania nowotworu zlokalizowanego w najbliższym sąsiedztwie wrażliwych obszarów. Stymulacja tych ośrodków podczas wybudzenia po otwarciu czaszki i odsłonięciu powierzchni mózgu umożliwia zbadanie rzeczywistej reakcji Pacjenta i pozwala na bezpieczne usunięcie nowotworu bez uszkodzenia istotnych funkcji mózgu. Wykorzystanie tej metody pozwala znacząco zmniejszyć inwazyjność operacji, co bezpośrednio przekłada się na minimalizacje ryzyka związanego z długotrwałym znieczuleniem oraz skraca czas pobytu Pacjenta w szpitalu. 

„Dzięki możliwościom, które daje metoda wybudzeniowa, w porównaniu ze standardową operacją, jesteśmy w stanie dokonać bezpiecznej i precyzyjnej resekcji guzów niwelując w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z uszkodzeniem ważnych ośrodków mózgu odpowiadających za funkcje mowy, ruchu i czucia, a także doszczętnie usunąć nowotwór, co ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu, lub opóźnieniu wznowy, zwłaszcza w przypadku glejaków mózgu”mówi dr hab. n. med. Ryszard Czepko, neurochirurg Szpitala św. Rafała w Krakowie

Przeprowadzenie z powodzeniem tak trudnej operacji było możliwe dzięki współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów składającego się z anestezjologów, neurochirurgów, psychologa, logopedy oraz zespołu pielęgniarskiego.

W najbliższych dniach planowane są kolejne operacje z zastosowaniem metody śródoperacyjnego wybudzenia Pacjenta. Warto nadmienić, że wyżej wymienione zabiegi są realizowane w ramach pakietu onkologicznego finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

zdj. swrafal.pl

(Scanmed)