MEGAMOCNI

Plany dostosowania olkuskich urzędów

bez_barier Olkusz Winda

Dodano 2013-05-29 10:44:51 | Autor: Jacek Gibel

Niepełnosprawni z Olkusza, żeby załatwić sprawę w urzędzie, muszą mieć ze sobą opiekuna. Sami nie zawsze są w stanie dostać się do budynku. Ta sytuacja może jednak ulec zmianie. Lada dzień ma zostać ogłoszony przetarg na przebudowę budynku Starostwa Powiatowego.

Gdyby nie mąż, nie byłabym w stanie załatwić w starostwie żadnej sprawy. Jak mam niby pokonać schody prowadzące do budynku? - pyta Teresa Gorgoń, która porusza się na wózku inwalidzkim. Pomaga jej mąż, Marian Gorgoń, który w razie potrzeby wzywa urzędników na dół. Żeby porozmawiać z urzędnikiem w Olkuszu, trzeba jechać do starostwa z opiekunem lub zadzwonić sprzed budynku. To niepoważne traktowanie petentów.

Sytuacja może wreszcie ulec poprawie. Pierwszy etap przebudowy budynku starostwa obejmuje m.in. dostosowanie urzędu dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje dobudowę windy przy głównym wejściu, zrobienie podjazdu przy drugim wejściu, przebudowę sanitariatów na trzech piętrach oraz poszerzenie korytarzy. Termin składania ofert mija 7 czerwca. Jest spora szansa, że ten etap zostanie zrealizowany jeszcze do końca bieżącego roku. Na projekt zarezerwowane są 822 tys. zł z budżetu miasta, a dodatkowo 90 tys. zł ze środków PFRON.

Projekt przebudowy ma też Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Obejmuje on przebudowę środkowego segmentu budynku, w tym zamontowanie windy. Problemem są kwestie finansowe - 5 mln zł, jakie miałaby pochłonąć inwestycja, to póki co za dużo dla miasta. Niepełnosprawni mogą na razie korzystać z podjazdu i przebudowanych toalet, a sprawy załatwiają w punkcie informacyjnym na parterze, do którego w razie potrzeby schodzą urzędnicy z wyższych kondygnacji.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/naszemiasto.pl)

Najnowsze informacje na temat tej inwestycji, można przeczytać TUTAJ