MEGAMOCNI

Polaku, nie stresuj się!

stres zdrowie

Dodano 2015-06-01 12:40:25 | Autor: Jacek Gibel

Aż 61% Polaków odczuwa stres. Znacznie częściej dotyka on kobiety. Gdy trwa krótko, może mieć pozytywne działanie. Problem powstaje wtedy, gdy napięcie jest zbyt duże i zaczyna wypływać na życie destrukcyjnie. Należy temu przeciwdziałać.

Stres najczęściej przejawia się u Polaków w szybkim biciu serca (47%), poczuciu niepokoju (39%) oraz zmęczeniu i nadmiernej ospałości (36%). Inne objawy to zły nastrój (31%), pocenie się (31%), utrata pewności siebie (26%) i problemy z koncentracją (25%). Co nas stresuje? Według badań TNS Polska martwimy się pracą, sytuacją finansową i szybkim tempem życia.

„Długotrwały lub nadmierny stres wprowadza nas w stan ciągłego napięcia. Jeśli dołączają do niego duszności, ból, bezsenność czy lęk, to powinniśmy się tym zaniepokoić” – mówi serwisowi infoWire.pl dr n. med. Katarzyna Niewińska, psychoterapeutka z kliniki Psychomedic.pl. Warto się wtedy zastanowić, czy jesteśmy jeszcze w stanie samodzielnie pokonać problem, czy czujemy się bezradni i potrzebujemy pomocy specjalisty.

Aby skuteczniej radzić sobie ze stresem, dobrze jest nauczyć się technik relaksacyjnych – takich jak np. ćwiczenia oddechowe oraz medytacja – które rozluźnią mięśnie i pomogą rozładować napięcie. Najodpowiedniejsze rozwiązania podpowie psycholog, dopasuje też terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nieleczony stres może prowadzić do poważnych schorzeń, dlatego najlepiej zacząć przeciwdziałać mu jak najwcześniej.

zdj. freeimages.com

(infowire.pl)