MEGAMOCNI

Polski język migowy jest najobszerniejszy na świecie

głusi język komunikacja migowy Nauka

Dodano 2013-08-08 13:33:18 | Autor: Emil Kowalski

Polski język migowy, już teraz jest uważany za największy zbiór tego typu danych na świecie. Zawiera on ponad 300 godzin nagrań i 200 tys. opisanych znaków języka migowego. Projekt jest opracowywany od trzech lat, na Uniwersytecie Warszawskim korpusie polskiego języka migowego (PJM).

Wszystko polega na tym, że naukowcy pracujący nad korpusem PJM najpierw nagrywają zamigane rozmowy i wypowiedzi osób głuchych, a potem te nagrania analizują i opisują użyte znaki i konstrukcje gramatyczne.

Podczas nagrań, które są tworzone przez dwie osoby, nie ograniczają się one do krótkich wypowiedzi, ale rozwiązują 20 lingwistycznych zadań. Czas trwania nagrania dla jednej z tych osób, wynosi około 5 godzin.

Są to wypowiedzi typu np. jak dojść do danych miejsc, uzgodnić termin spotkania, opowiedzieć obejrzany fragment filmu, przypomnieć sobie, co robili, gdy coś się wydarzyło.

Wszystkie dane nie mają określonych czasów, odnoszą się w ustalonym, czasie przeszłym, użyciu negacji lub zamigania zdania rozkaźnikowego.

Rozmowy są nagrywane przez pięć kamer, umieszczonych w różnych miejscach studia. W języku migowym bardzo ważne jest jaki znak jest pokazywany oraz w jakiej odległości od ciała ustawiane są dłonie.

Dzięki różnorodności wiekowej badanych z całej Polski, naukowcy dowiedzą się, jak znaki i konstrukcje są używane w różnych regionach i przeanalizują, jak posługują się językiem migowym osoby najstarsze, a jak najmłodsze.

Korpus języka migowego, na pewno nie będzie w całości dostępny w Internecie. Nie będzie mógł być wykorzystywany komercyjnie.

Nad projektem Uniwersytetu Warszawskiego,  pracuje około 20 osób, z czego połowę stanowią osoby głuche.

Obecnie odbywa się pierwsza część prac a fundusze na jej realizację pochodzą z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki. Projekt taki wymaga czasu a przykładowo, Niemcy opracowali podobny w ciągu 20 lat. 

Przeczytaj również: "Już wkrótce będziemy mieli wirtualnego tłumacza języka migowego"

Na podstawie: "Powstający korpus polskiego języka migowego już największy na świecie" w serwisie PAP Nauka w Polsce

zdj. Wikipedia