MEGAMOCNI

"Ponad Niebem" - niezwykła historia matki chorującego syna

film premiera twórczość

Dodano 2014-01-05 22:13:34 | Autor: Emil Kowalski

30 listopada w Szpitalu Wojewódzkim im. Świętego Łukasza w Tarnowie powstał pierwszy kadr do filmu Michała Wojtasika "Ponad Niebem". Podjęty na fundamencie własnego scenariusza reżysera pod tytułem "Ponad Słońce". 

Film mówi o bezkresnej więzi i nieskończonej miłości matki do dziecka. Ukazuje problem utrzymania naturalności w kolejnych etapach życia, niebywałej sile matki, która w obliczu śmiertelnej choroby syna potrafi oszukać opatrzność. 

Jak powstał scenariusz?

Pomysł narodził się z życia ! Można powiedzieć, że scenariusz jest mieszanką prawdziwych historii z moimi subiektywni odczuciami na temat ludzkiej tragedii. Okres przygotowawczy trwał od marca do listopada przez ten czas zasięgnąłem sporo opinii odnośnie samego scenariusza, ale także całej wizualizacji. Wcześniej uważałem, że powinienem rozpocząć zdjęcia jak najszybciej, ale teraz z perspektywy czasu widzę, że "leżakowanie" scenariusza ma też swój cel.

Czym był spowodowany tak długi czas pra produkcji?

Moimi ambicjami realizacyjnymi. Chciałem nakręcić jak najlepiej technicznie film tak aby światło, dźwięk kamera stały się środkiem inscenizacyjnym, który nie utrudnia widzowi w odbiorze. Dlatego przez ponad 2 miesiące "żebrałem" (szukałem środków finasowania) i to w cale nie mówimy o tysiącach, z powodu braku sponsora byłem zmuszony sfinansować swój projekt samodzielnie, ale ten problem spotyka twórców niezależnych z całego świata.

Jak wyglądała praca z aktorami?

Wydaje się, że przez tak długi okres przygotowawczy miałem sporo czasu aby przeprowadzić odpowiednie próby. Niestety, tak nie było. Z powodu braku wolnego czasu aktorów, z którymi wcześniej pracowałem musiałem tydzień przed zdjęciami poszukiwać nowej obsady do głównych ról. Oczywiste jest, iż w takiej sytuacji nie ma szans przeprowadzić jakichkolwiek prób. Dlatego moja praca z aktorami sprowadziła się do rozmowy, wytworzenie pewnej więzi emocjonalnej z aktorami dzięki, której łatwiej będzie, im zrozumieć moją wizie. Okazało się, że Wiola i Irek są stworzeni do grania i nie potrzebują żadnej więzi aby zrozumieć wskazówki reżysera, a także wprowadzać swoje improwizacje, które bardziej naturalizują scenę.

Jesteś też autorem zdjęć, jaka była koncepcja wizualna filmu?

Jako, że film przedstawia indywidualne odczucie bohaterów zrezygnowałem z planów szerokich skupiłem się na ciasnych kadrach. Zdecydowałem się kręcić lustrzanką co otworzyło mi drogę do szerokiej gamy obiektywów. Niestety, przez względy finansowe nie mogłem zdobyć najlepszych "szkieł". Wtedy narodziła się koncepcja użycia bardzo "mydlanej" nie do końca ostrej optyki rodem z czasów "ZENITA". Która przez swoje niedoskonałości odzwierciedliła, by stan emocjonalny bohaterów.

"Dziś pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach realizacyjnych z uwagi na specyficzną lokacje jaką jest szpital. Myślę, że przez atmosferę samego miejsca aktorzy i ekipa mogła bardziej wczuć się w realizm dramatu. Jestem też pełen podziwu dla aktorów, dla których był to debiut filmowy. Wielkie podziękowania należą się przede wszystkim dyrekcji szpitala, która wykazała zaangażowanie i niezbędną pomoc w nasz projekt. " - Dziennik Reżysera

"Ostatni dzień zdjęciowy przysporzył nam nie lada problemów technicznych. Zaczęliśmy o 11:00  zdjęciami plenerowymi zimno przeszkadzało nam i sprzętowi. Z powodu braku odpowiedniej ochrony wiecznej na mikrofon, byliśmy zmuszeni zmienić lokację. Ze stoickim spokojem, że najgorsze mamy już za sobą przystąpiliśmy do scen domowych przez, które ze względu na przygotowania scenograficzne i charakteryzatorskie poświęciliśmy sporo czasu. Ostatecznie zakończyliśmy zdjęcia o 20:00." - Dziennik Reżysera.

Jak trwają prace post produkcyjne?

Jesteśmy już po montażu i korekcji barwnej teraz trwają ostanie prace przy montażu dźwięku, z którym mamy największe problemy. Ale myślę, że niezbyt dobra ścieżka dialogowa zostanie zrekompensowana muzyką, która odgrywa ważną rolę w filmie. Myślę, że już w połowie stycznia zaprezentujemy nasz film szerszej publiczności.

 

Premiera planowana jest na drugą połowę stycznia. Jeżeli chcesz być na bieżąco z produkcją zapraszamy: www.facebook.com/ponadniebem

Lista osób, które uczestniczyły w tworzeniu:

 

reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Michał Wojtasik

w rolach głównych wystąpili: Wioletta Rękas i Ireneusz Mosio.

w pozostałych rolach wystąpili: Daniel Klaczak, Marek Wojtasik i Zuzanna Wojtasik

scenografia: Justyna Drabczyńska

muzyka: Szymon Szewczyk

charakteryzacja: Agata Wojtasik

dźwięk: Sebastian Chłoń, Filip Dzik

opracowanie dźwięku: Bartosz Niedźwiecki

konsultacja reżyserska: Marcin Guzik

 

asystentka planu: Małgorzata Nowak