MEGAMOCNI

Poradnik savoir-vivre o kontaktach z osobami z niepełnosprawnością już wydany!

poradnik Savoirvivre

Dodano 2013-11-28 09:42:34 | Autor: Emil Kowalski

Poradnik „Savoir-vivre i przełamywanie barier w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością” ujrzał światło dzienne. Książkę wydała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i jest on skierowana do zarówno do osób prywatnych, jak też do przedstawicieli firm i instytucji, których klientami oraz pracownikami mogą być osoby niepełnosprawne.

Osób niepełnosprawnych w Polsce, według Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku, jest 4,6 mln. To duża część społeczeństwa, a bardzo często zdarza się, że wobec osób dotkniętych niepełnosprawnością nie potrafimy się zachować lub też czujemy się skrępowani. Najwyższy czas na przełamanie tego tabu. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, która ma niemal 23 tysiące podopiecznych dotkniętych różnymi chorobami lub niepełnosprawnością, widzi potrzebę edukowania społeczeństwa również i w tym zakresie.

Osoby z niepełnosprawnością to ludzie tacy jak my. Z podobnymi potrzebami, aspiracjami, marzeniami. Bardzo często, zupełnie nieświadomie sprawiamy im ból, próbując ich nie zauważać, co wypływa po prostu z faktu, że nie wiemy, jak powinniśmy się wobec nich zachować. Mam nadzieję, że zaczniemy zmieniać zachowania wobec osób z niepełnosprawnością” – tłumaczy Stanisław Kowalski, prezes Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Tego rodzaju edukacja potrzebna jest od najmłodszych lat. Klub Myszki Norki prowadzony w ramach Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” skupia dzieci zdrowe i niepełnosprawne, organizuje dla nich integracyjne zabawy, spotkania i warsztaty. „Dla naszych młodych klubowiczów prowadzimy warsztaty taneczne, teatralne, a także sportowe. Dzieci, które uczą się akceptacji od małego, nie mają problemu z naturalnym podejściem do osób z niepełnosprawnością. To tylko my, starsi, mamy tego rodzaju zahamowania” – mówi Maria Małecka-Rzodkiewicz, koordynatorka Klubu Myszki Norki.

Poradnik „Savoir-vivre i przełamywanie barier w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością” przybliża problemy, jakie w codziennym  życiu  napotykają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także radzi, w jaki sposób przyjść im ze skuteczną i właściwą pomocą, gdy tego potrzebują. Osoby z niepełnosprawnością są wśród nas. Nie trzeba się ich krępować czy czuć niezręcznie w ich obecności. Zachowujmy się wobec nich zupełnie naturalnie – taktownie i przyjaźnie, a jeśli nie jesteśmy pewni, jak postępować, jak im pomóc – po prostu je zapytajmy.

Poradnik do pobrania - TUTAJ

Dodatkowych informacji udziela:

Monika Sadowa
e-mail: m.sadowa@dzieciom.pl
tel. 882 174 171
www.dzieciom.pl