MEGAMOCNI

Porfiria

choroby porfiria wampiry

Dodano 2013-05-17 09:32:47 | Autor: Jacek Gibel

Tę chorobę wiązało się w przeszłości z wampirami. Porfiria to grupa wrodzonych lub nabytych schorzeń wynikających z zaburzenia działania enzymów w szlaku syntezy hemu, zwanym również szlakiem porfiryn.

Choroba ma podłoże genetyczne i choć jej objawy mogą pojawiać się zaraz po urodzeniu, dużo częściej dzieje się to dopiero w okresie dojrzewania. Najczęściej objawy porfirii wywołuje światło słoneczne, ale także alkohol, niektóre leki czy ostre zapachy.

Porfirie wątrobowe dotykają głównie układ nerwowy powodujące bóle brzucha, pocenie się, wymioty, bezsenność, ostrą neuropatię, ataki drgawek, zaburzenia psychiczne: halucynacje, depresję, rozdrażnienie i objawy paranoidalne.

Najczęściej jednak spotykanym objawem są objawy ostrego brzucha, dopiero podczas operacji okazać się może, że przyczyną tego stanu jest atak porfirii. Ponieważ niektóre leki do znieczulenia mogą nasilić atak porfirii uwzględnienie tej choroby (jako przyczyny zespołu ostrego brzucha) jest tak istotne.

Produkty metabolizmu porfiryn wydalają się z moczem lub kałem, stąd przybiera on czerwoną barwę. Skóra porfiryka czerwienieje na słońcu. Inne objawy porfirii to między innymi uczucie słabości kończyn, utrata czucia i czerwono-szare przebarwienia zębów. W ostrym przebiegu choroby może dochodzić do oparzeń skóry, a w formie przewlekłej do wypadania lub nadmiernego wzrostu włosów. Sporadycznie, ale jednak zdarza się też tak, że porfiria prowadzi do zgonu.

Porfiria jest chorobą nieuleczalną. W doraźnym leczeniu stosuje się środki hamujące syntezę porfiryny, a także glukozę. Na co dzień jednak przydatna jest zmiana trybu życia, głównie unikanie mocnego światła i abstynencja.

Jednym z najbardziej znanych porfiryków jest król Ludwik II Bawarski. Na tę chorobę cierpiał również król Anglii Jerzy III i Vincent van Gogh.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Wikipedia)