MEGAMOCNI

Powiatowy Dom Samopomocy w Kłodzku już otwarty

Dolnośląskie Kłodzko

Dodano 2013-07-03 14:03:04 | Autor: Jacek Gibel

W Kłodzku oddano do użytku Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. W ceremonii uroczystego otwarcia placówki uczestniczył Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Grzybowska oraz starosta kłodzki Maciej Awiżeń.

Podczas uroczystości wojewoda podkreślił znaczenie takich ośrodków w życiu lokalnych społeczności. Jego zdaniem aktywizacja osób niepełnosprawnych i pomoc im w codziennym życiu jest niezwykle ważna.

Działalność Środowiskowych Domów Samopomocy to przede wszystkim prowadzenie dziennych zajęć terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie nieobjętych procesem edukacji. Poprzez uczestnictwo w zajęciach podopieczni mają szansę na trening umiejętności społecznych i zawodowych, a także na rozwój samodzielności i indywidualnych zdolności praktycznych.

Remont Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kłodzku trwał ponad pół roku. Obecnie korzysta z niego 30 osób. Fundusze na przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych oraz jego wyposażenie i funkcjonowanie w wysokości prawie 1mln zł przekazał Wojewoda Dolnośląski. Prowadzeniem placówki zajmie się Sudecki Sejmik Osób Niepełnosprawnych, który został wyłoniony w konkursie.

Dom jest wyposażony w pracownię komputerową, rękodzieła, plastyczną, salę audiowizualną i ruchowo-rekreacyjną, przestronną jadalnię oraz gabinety do terapii psychologicznej.

(inf. własna/dkl.doba.pl)