MEGAMOCNI

Powstaje drugi w kraju oddział dla dzieci w śpiączce

budzik Dzieci Limanowa mazowieckie NFZ śpiączka

Dodano 2014-11-05 12:40:57 | Autor: Jacek Gibel

W Limanowej powstanie oddział rehabilitacji w śpiączce. To drugi taki oddział - po warszawskim "Budziku" - w Polsce. Sfinansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oddział, należący do placówki RehStab, zostanie uruchomiony 1 grudnia. Na początek przyjmie pięciu małych pacjentów.

Jesteśmy przekonani, że świetnie poradzi sobie z tak trudnym zadaniem. Świadczenia dla dzieci ze śpiączką obejmują poradę lekarską, zabiegi pielęgniarskie, fizjoterapię, opiekę psychologa i logopedy. Dzieci w stanie śpiączki potrzebują także leczenia farmakologicznego, leczenia bólu czy spastyczności mięśni - mówi dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ, Barbara Bulanowska.

Dobrej myśli są także pracownicy.

Pracy z pacjentami będącymi w śpiączce nauczył mnie profesor Jan Talar, najsłynniejszy polski rehabilitant, który wielu osobom pomógł się wybudzić - mówi dyrektor placówki i specjalista fizjoterapii, Rafał Stabrawa.

Pacjenci w śpiączce będą leczeni nie tylko farmakologicznie, ale przede wszystkim stymulowani różnymi bodźcami. Poddani zostaną m.in. aromaterapii, smakoterapii, muzykoterapii, hydroterapii i stymulacji wzrokowej.

Chore dzieci będą mogły przebywać na oddziale do piętnastu miesięcy. Rodzicom lub opiekunom zostanie również zapewnione darmowe miejsce noclegowe. Placówka co prawda przyjmowała do tej pory pacjentów w śpiączce, jednak na zasadach komercyjnych - koszt dziennego pobytu wynosił 350 zł.

Dokładne dane dotyczące zapadalności dzieci na śpiączkę nie są znane, jednak według szacunków Andrzeja Goliszka z Fundacji "Akogo?", w skali roku jest to nawet do 150 przypadków. Zazwyczaj śpiączka trwa od kilku minut do kilkunastu dni, choć obecnie kilkaset dzieci pozostaje w tym stanie od wielu lat.

NFZ na placówkę w Limanowej przeznaczył milion złotych. Kontrakt na pierwszy miesiąc opiewa na kwotę 70 tys. zł, a sam oddział otrzymał dofinansowanie co najmniej na roczną działalność.

zdj. rehstab.pl

(inf. własna/gazetakrakowska.pl)