MEGAMOCNI

Powstał DPS dla niepełnosprawnych intelektualnie we Wrocławiu

DPS pomoc Wrocław

Dodano 2013-08-28 12:07:06 | Autor: Emil Kowalski

Czwarty już z kolei DPS (Dom Pomocy Społecznej) we Wrocławiu dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, zostanie otwarty w październiku. Caość inwestycji budowlanej sfinansował Urząd Marszałkowski i Gmina Wrocław. 

Budynek DPS, znajduje się ul. Jutrosińskie,. Ośrodek będzie prowadziła fundacja L'Arche. Środki związane z utrzymaniem placówki, zostaną przekazane fundacji w ramach dotacji do końca 2016 roku.

Ośrodek będzie przeznaczony dla 5 osób, które w nim zamieszkają. Będą to niepełnosprawni intelektualnie. Towarzyszyć im mają ich opiekunowie, którzy również będą mieszkańcami domu. Ponadto, obsługą  obiektu ma zając się 17 osób z kwalifikacją do mieszkań chronionych.

Budynek ma trzy piętra i czeka teraz na pozwolenie na użytkowanie. Planuje się, że ośrodek zostanie uruchomiony na początku października. Sala konferencyjna, kuchnia oraz część administracyjna, pokój do terapii grupowej i pomieszczenie interwencji medycznej,  to pomieszczenia jakie będą adoptowane na parterze. Na pierwszym piętrze znajdują się pokoje w których zamieszkają osoby pełniące role rezydentów i ich asystentów.

Natomiast, mieszkańcy zajmą pomieszczenia na drugim piętrze. Mieszkania są chronione z długim balkonem i widokiem na park. Znajdują się w nich przycisku typu „pomoc”.

Obiekt jest bowiem objęty systemem alarmowym, dzięki wezwaniu za pomocą przycisku alarmowa, będzie możliwa natychmiastowa reakcja obsługi. Ogólnie w ośrodku będzie pracować 13 osób.

Koszt powstania DPS, to blisko 4,7 mln zł. Niektóre pomieszczenia, jeszcze przez pewien okres będą niedoposażone. Ich adaptacją zajmie się fundacja i ma to nastąpić w przeciągu kilku lat.

Info. własne/wroclaw.gazeta.pl