MEGAMOCNI

Powstanie Jurajskie Centrum Onkologii

Częstochowa nowotwory onkologia szpitale

Dodano 2014-01-13 10:14:21 | Autor: Emil Kowalski

Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, podał do wiadomości, że placówka wspólnie z Urzędem Marszałkowskim stworzy Jurajskie Centrum Onkologii.

Projekt ma być realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. RPO zawiera listę kluczowych inwestycji dla województwa i obejmuje m.in. modernizację i rozbudowę zaplecza lokalowego i sprzętowego WSzS w ramach zadania „Utworzenie Jurajskiego Centrum Onkologii”.

Celem projektu jest rozbudowa Zakładu Radioterapii, stworzenie nowoczesnego Ośrodka Diagnostyki i Koordynacji Leczenia Raka Piersi, modernizacja Bloku Operacyjnego celem zwiększenia i możliwości szybkiej interwencji dla pacjentów onkologicznych, modernizacja i zmiana lokalizacji Oddziału Onkologii i Chemioterapii Dziennej. Koszt całkowity zadania to 34 500 000,00 zł, szacowane dofinansowanie 29 325 000,00 zł.

- Przygotowujemy się do przeprowadzenia dużej inwestycji w zakresie rozbudowy zaplecza onkologicznego i utworzenia do 2016 roku Jurajskiego Centrum Onkologii – mówi Jarosław Madowicz, dyrektor WSzS.

- Zamierzamy nawiązać współpracę z największymi polskimi sławami w zakresie nowotworów – dodaje dr n.med Andrzej Kałmuk, kierownik Oddziału Onkologii. - Utworzenie Centrum sprawi, że pacjent będzie korzystał ze wszystkich usług zdrowotnych, w jednym ośrodku... Na bazie tego co mamy, a więc istniejących budynków, oddziałów stworzymy coś nowoczesnego, co da komfort nie tylko pacjentowi, ale i personelowi.

Na tą chwilę na oddziale jest 40 łóżek. Zapotrzebowanie i rotacja pacjentów są bardzo wysokie. To jest od 10 do 12 przyjęć dziennie. Taka placówka jest niezbędna tym bardziej, że prognozuje się, iż schorzenia onkologiczne w XXI wieku będą znacząco wzrastać. Leczenie pacjentów z takimi chorobami jest bardzo drogi. Musi więc być kompleksowe - dodaje dr Kałmuk.

zdj. szpitalparkitka.com.pl