MEGAMOCNI

Poznań - taksówki dla niepełnosprawnych zniknęły

bez_barier Poznań taksówka

Dodano 2013-10-10 08:46:00 | Autor: Jacek Gibel

Od października poznańscy niepełnosprawni mają spory problem. Z miasta zniknęły przeznaczone dla nich taksówki.

Do tej pory w Poznaniu funkcjonowały trzy przystosowane pojazdy dostępne na wezwanie telefoniczne, jednak przewoźnik wycofał się z umowy, a samochody wróciły do miasta, które jest ich właścicielem.

Na pytanie, co mają teraz zrobić niepełnosprawni, którzy chcieliby pojechać na przykład do lekarza lub teatru, Dorota Potejko, zastępca dyrektora do spraw społecznych w miejskim wydziale zdrowia odpowiada: W krytycznej sytuacji, na przykład konieczności wizyty u lekarza, mogą skorzystać z karetki.

Według Eweliny Węglewskiej z Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych, Poznań wypada wyjątkowo niekorzystnie na tle innych miast, jeśli chodzi o tę kwestię.

Mieliśmy trzy specjalne busy, ale w rzeczywistości kursował tylko jeden z nich, bo reszta ciągle była w naprawie - mówi Węglewska. Podstawowywm probemem było tu koordynowanie usługi przez kilka instytucji jednocześnie, przez co zdarzało się, że pojazd przyjeżdżał dopiero następnego dnia lub zgłoszenie w ogóle nie było przyjęte.

W tej chwili jedynym przewoźnikiem osób niepełnosprawnych jest prywatna firma AS Politowicz, która na co dzień zajmuje się przewozami grupowymi. Usługa kosztuje 1,80 zl za każdy kilometr i 25 zł za godzinę postoju.

Na dniach ma jednak zostać ogłoszone kolejne zapytanie ofertowe. Myślę, że do końca października uda nam się wrócić do tej usługi - zapewnia Potejko.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/naszemiasto.pl)