MEGAMOCNI

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą zasiłków

opiekunowie prawo protesty rodzice

Dodano 2014-04-24 12:34:37 | Autor: Jacek Gibel

Kolejne dobre wieści dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą im zasiłki.

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów jest realizacją grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przywraca ona wsparcie finansowe dla wszystkich osób, które je utraciły, w takiej wysokości, w jakiej pobierały je wcześniej – czyli 520 zł netto miesięcznie.

Opiekunowie otrzymają również wyrównanie wraz z odsetkami za miesiące, w których nie pobierały świadczeń. Będzie to w sumie ok. 5,5 tys. zł.

O możliwości otrzymania zaległych pieniędzy gminy poinformują wszystkich opiekunów najpóźniej w ciągu 14 dni od momentu wejścia ustawy w życie. Łączne skutki finansowe ustawy w 2014 roku szacuje się na ok. 1 mld 372 mln zł. To koszt zwrotu świadczeń oraz ich dalszej wypłaty w tym roku.

Projekt ustawy przygotowaliśmy tak szybko, jak to było możliwe. Nie pamiętam innego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w takim tempie był zrealizowany - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych walczyli o przywrócenie im świadczeń między innymi protestując przed budynkiem Sejmu. Zasiłki mają być wypłacane już od maja.

Przeczytaj o walce opiekunów o swoje prawa - TUTAJ

(inf. własna/mpips.gov.pl)