MEGAMOCNI

Problemy skórne po radioterapii

Dodano 2016-04-14 22:05:58 | Autor: Rafał Stachlewski

Radioterapia powodować może popromienne zapalenie skóry, które jest przyczyną podrażnienia, wysuszenia, złuszczania naskórka, obrzęków czy bólu. W czasie terapii i po jej zakończeniu, należy smarować skórę preparatem, który zawiera olej lniany i alantoinę, a także unikać słońca czy nosić przewiewne ubrania.

Popromienne zapalenie skóry.
Radioterapia jest jedną z metod stosowanych w leczeniu nowotworów złośliwych. Pomimo wielkiego postępu techniki w sposobie dostarczania dawki do obszarów tarczowych, a także ochronie narządów krytycznych, w obszarze napromienianym zawsze znajduje się skóra. Dlatego promieniowanie jonizujące powoduje często jej popromienne zapalenie.

radioterapia

Jest to problem istotny klinicznie w leczeniu Pacjentów, szczególnie, gdy miejscem napromienianym jest obszar, w którym:
- stykają się dwie powierzchnie skóry (krocze, pierś)
- naskórek jest cienki (twarz, krocze, pacha).

Do czynników ryzyka związanych z Pacjentem należy zaliczyć:
- indywidualną promieniowrażliwość skóry
- choroby współistniejące takie jak cukrzyca czy niewydolność nerek
- spożywanie alkoholu i palenie papierosów
- niedostateczny stopień odżywienia
- starszy wiek.

Popromienne zapalenia skóry, w zależności od stopnia zaawansowania, powoduje:
- zaczerwienienia, podrażnienie, wysuszenie, pieczenie, świąd
- pozbawienie owłosienia
- złuszczanie naskórka suche lub z surowiczym wysiękiem
- obrzęki i owrzodzenia
- ból.Zmiany w wyglądzie skóry w odsłoniętych częściach ciała, takich jak głowa i szyja, mogą powodować zaburzenia w wypełnianiu ról społecznych czy zawodowych, co w połączeniu z dolegliwościami somatycznymi w istotny sposób pogarsza jakość życia. Jednak bardziej zaawansowane mogą być powodem przerwania leczenia, przechodzić w nowotwory złośliwe lub nawet powodować zgon.

Pielęgnacja skóry podczas i po radioterapii.
Osoby, które poddawane są radioterapii powinny:
1. Chronić napromienianą skórę przed urazami i nasłonecznieniem. Jeśli nie unikniemy ekspozycji słonecznych, należy stosować kremy i maści, które zawierają filtry przeciwsłoneczne.
2. Nosić możliwie najlżejsze i przewiewne ubrania z materiałów naturalnych (bawełna, jedwab), aby skóra mogła "oddychać" i uniknąć odparzeń w fałdach skóry.
3. Utrzymywać higienę skóry naświetlanej. Wykazano, że delikatne przemywanie i osuszanie skóry w obszarze napromienianym, zmniejsza częstość występowania ostrych reakcji skórnych związanych z radioterapią.
4. Sugeruje się także używanie golarek elektrycznych.W przypadku preparatów, zaleca się stosowanie kremu Aquastop Radioterapia, który składa się z:
- oleju lnianego, bogatego w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega -3 i -6)
- alantoiny, będącej pochodną kwasu moczowego.
Preparat nie zawiera kompozycji zapachowych, barwników, ani wody, a jego zadaniem jest nie tylko natłuszczanie skóry, ale również tworzenie ochronnego filtra, który zabezpiecza przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych.

Krem zmniejsza wysuszenie, zaczerwienienia, podrażnienia i świąd, a także złuszczanie i pękanie naskórka. Dzięki temu poprawia tolerancję odczynów popromiennych na skórze, przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i przyspiesza gojenie.

Działania profilaktyczne oraz leczenie popromiennego zapalenia skóry należy rozpocząć w trakcie napromieniania i kontynuować przez wiele miesięcy po jego zakończeniu. W innym przypadku proces gojenia może zostać przedłużony, mogą powstawać owrzodzenia, blizny czy nawet martwica, a jedynym rozwiązaniem będzie przeszczep skóry.