MEGAMOCNI

Projekt "440 km" - kolejna akcja niepełnosprawnych

440km Bałtyk wybrzeże

Dodano 2013-07-10 08:57:25 | Autor: Jacek Gibel

Akcje niepełnosprawnych, chcących zwrócić uwagę na swoje problemy, mnożą się jak grzyby po deszczu. Od kilku dni po Polsce jeździ wyprawa "Równość i Godność", a pod koniec lipca zaczyna się piesza wycieczka brzegiem Bałtyku - projekt "440 km".

26 lipca ze Świnoujścia w 440-kilometrową podróż ruszy szczecinianka Sylwia Nikko Biernacka, założycielka Fundacji Machina Fotografika. Towarzyszyć jej będzie osiem ambasadorek projektu, kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi. Uczestniczki chcą w ten sposób uczestniczki zwrócić uwagę na potrzeby i problemy kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Jak mówi inicjatorka projektu: Kobiety z niepełnosprawnościami mają takie same prawa jak pełnosprawne – realizując Projekt „440 km” wspieramy je w rozwoju, przełamujemy społeczne stereotypy dotyczące ich kobiecości i wzmacniamy obecność w przestrzeni publicznej.

Problem nieakceptacji swojego ciała, wizerunku i kobiecości dotyczy wszystkich kobiet, jednak u osób z niepełnosprawnością jest to znacznie poważniejsza kwestia, wynikająca ze społecznej nieakceptacji niepełnosprawności. Polacy do tej pory traktują niepełnosprawność jako temat tabu i to chcą zmienić uczestniczki projektu.

Celem inicjatywy jest wsparcie kobiet z niepełnosprawnością, wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej oraz przekazanie profesjonalnej protezy dla Urszuli Kosmy-Krauze, podopiecznej Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, która jest partnerem projektu.

Ambasadorkami projektu są: Monika Kuszyńska (była wokalistka Varius Manx), Justyna Wysocka, Agnieszka Harasim, Joanna Chałupa, Urszula Kosmal-Krauze, Monika Jankowska-Rangelov, Joanna Pawlik oraz Anna Rutz.

Jest to już druga odsłona akcji. Przed rokiem Sylwia Nikko Biernacka pokonała trasę 440 kilometrów samotnie, wykonując zdjęcia oraz zachęcając mieszkańców do zapewnienia gościny jej i przyszłym uczestniczkom projektu. W te wakacje inicjatorka "440 km" po raz drugi przejdzie całość trasy plażą, a dodatkowo na 15-kilometrowych odcinkach sztafety będą towarzyszyć jej ambasadorki projektu.

Na zakończenie każdej części sztafety odbędzie się spotkanie z ambasadorką projektu i rozmowa na temat niepełnosprawności z udziałem mieszkańców dziewięciu nadmorskich miejscowości: Świnoujścia, Kołobrzegu, Ustki, Dębek, Helu, Gdyni, Gdańska, Krynicy Morskiej i Piasków oraz osób goszczących podczas wakacji na polskim wybrzeżu. W Piaskach odbędzie się też zakończenie akcji oraz wręczenie protezy dla Urszuli Kosmal-Krauze.

O akcji można też poczytać na facebookowym profilu projektu.

zdj. Facebook

(inf. własna/nadmorski24.pl)