MEGAMOCNI

Projekt "440km" - Sylwia Biernacka już idzie - zobacz gdzie się zatrzyma

Chałupa Harasim Kuszyńska Pawlik Rangelov Wysocka

Dodano 2013-07-29 07:30:07 | Autor: Emil Kowalski

Rozpoczęła się podróż 440 kilometrów. Sylwia Nikko Biernacka, mieszkająca w Krakowie fotografka i trenerka, założycielka Fundacji Machina Fotografika, wyruszyła 26 lipca 2013 roku o godz. 15:00, ze Świnoujścia w pieszą podróż brzegiem Bałtyku.

W przejściu będzie jej towarzyszyć 7 Ambasadorek Projektu „440 km”, kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi, w ten sposób uczestniczki projektu chcą zwrócić społeczną uwagę na potrzeby i problemy kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Kobiety z niepełnosprawnościami mają takie same prawa jak pełnosprawne – realizując Projekt „440 km” wspieramy je w rozwoju, przełamujemy  społeczne stereotypy dotyczące ich kobiecości  i wzmacniamy obecność w przestrzeni publicznej.

Sylwia Nikko Biernacka, Fundacja Machina Fotografika

Problem nieakceptacji swojego ciała, wizerunku i kobiecości dotyczy wszystkich kobiet, jednak u kobiet z niepełnosprawnością jest głębszy, wynika ze społecznej nieakceptacji niepełnosprawności w przestrzeni publicznej związanej między innymi z tym, że Polacy/Polki mają ograniczony kontakt z osobami z niepełnosprawnością, nie znają ich problemów, rzadko widują je na ulicach, plażach, w klubach, boją się otwarcie porozmawiać o przyczynie niepełnosprawności, traktując ten temat jak tabu. Pomysłodawczyni projektu i jego Ambasadorki chcą to zmienić dlatego ruszają we wspólną podróż w ramach Projektu „440 km

Zostałam  Ambasadorką Projektu „440 km”, ponieważ chce promować wizerunek kobiet z niepełnosprawnością jako KOBIET (a nie istot bezpłciowych, często traktowanych jak dzieci). Kobiet, które są atrakcyjne,  aktywnie działają  i spędzają czas wolny w przestrzeni publicznej.

Anna Rutz, jedna z Ambasadorek Projektu „440 km” .

To także możliwość aby pokazać ludziom w naszym społeczeństwie, że istniejmy – my, osoby niepełnosprawne. Żeby niejako przyzwyczaić ludzi do nas, żeby patrzyli na nas normalnie, jak na zwykłe osoby. To także świetna okazja, żeby uświadomić innym  jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej, a tym którzy właśnie się w takiej sytuacji znaleźli (właśnie stali się niepełnosprawni) pokazać, że to nie jest wyrok, że niepełnosprawność nie zamyka nas w 4 ścianach. Nadal można wieść fajne życie, zakładać rodzinę i iść naprzód, perspektywa się zmieniła, zamknęły się pewne możliwość – ale otworzyły się nowe, wystarczy je tylko dostrzec. No i jeszcze bardzo ważna kwestia, projekt pomoże Pani Urszuli dosłownie -  stanąć na nogi.

Justyna Wysocka, Ambasadorka Projektu „440 km”

Projekt „440 km” to fotograficzno-społeczny projekt Fundacji Machina Fotografika. Celem inicjatywy jest wsparcie kobiet z niepełnosprawnością, wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej oraz przekazanie profesjonalnej protezy dla Pani Urszuli Kosmy – Krauze, kobiety tuż po amputacji nogi, podopiecznej Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, która jest partnerem projektu. Projekt jest oddolną inicjatywą realizowaną z pomocą sympatyków/sympatyczek Fundacji, która od 6 lat promuje twórczość i działalność kobiet oraz głośno mówi o ich potrzebach i prawach.

Ambasadorkami projektu są: Monika Kuszyńska, Justyna Wysocka, Agnieszka Harasim, Joanna Chałupa, Monika Jankowska-Rangelov, Joanna Pawlik, Anna Rutz.

Beneficjentką projektu jest Urszula Kosmal-Krauze, której przekazana zostanie profesjonalna proteza.

Udział w Projekcie „440 km”, to kolejne ciekawe doświadczenie spotkania z ludźmi. Lubię projekty mające na celu zmianę świadomości i rzeczywistości na lepszą, lubię mocne akcenty, jakim niewątpliwie jest ta akcja.  Cieszę się przede wszystkim na spotkania, z których zawsze wracam pełniejsza.

Monika Kuszyńska,  Ambasadorka Projektu „440 km”, wokalistka, dziennikarka Programu Dzień Dobry TVN

Zaczęło się od pierwszego kroku w Świnoujściu rok temu, kiedy to pomysłodawczyni projektu – Sylwia Nikko Biernacka, fotografka i trenerka – wyruszyła w samotną, 440-kilometrową pieszą podróż brzegiem polskiego morza. Wykonała dokumentację fotograficzną oraz sprawdziła trasę, zachęcając mieszkanki i mieszkańców polskiego wybrzeża do zapewnienia gościny jej i przyszłym uczestniczkom projektu.
W tym roku na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku autorka pomysłu przejdzie po raz drugi całość trasy plażą, a 8 uczestniczek (Ambasadorek projektu), kobiet z niepełnosprawnością, utworzy sztafetę: każda osobno przejdzie odcinek do 15 kilometrów wzdłuż plaży (ścieżkami rowerowymi, deptakami, na protezach lub na wózku). W przejściu autorce pomysłu i Ambasadorką będą towarzyszyć osoby, które wspierają projekt i obserwują jego rozwój od początku. Na zakończenie każdej części sztafety odbędzie się spotkanie z Ambasadorką projektu i rozmowa na temat niepełnosprawności z udziałem mieszkańców/mieszkanek 8 miejscowości nadmorskich (Szczecin, Ustronie Morskie, Dębki, Hel, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Stegna) oraz osób goszczących podczas wakacji na polskim wybrzeżu. Do współorganizacji spotkania zostały zaproszone przedstawicielki i przedstawiciele lokalnych samorządów. Wszystkie bohaterki projektu spotkają się na jego podsumowaniu w Piaskach, gdzie odbędzie się wspólne świętowanie zakończenia podróży i wręczenie darowizny – nowej protezy dla Pani Urszuli Kosmal – Krauze, 62 letniej kobiety po amputacji nogi.

Dzięki nowej, profesjonalnej protezie będę mogła spełnić swoje marzenia o byciu jak najdłużej energiczną osobą, zdrową, spędzającą aktywnie czas z wnukami. Zawsze lubiłam podróżować, znowu wsiądę do samochodu, może jak finanse pozwolą pojadę pozwiedzać Polskę.

Urszula Kosmal – Krauze

Głównym działaniem projektu jest wspólna podróż brzegiem polskiego morza. Jednak w miarę pozyskanych od partnerów środków Fundacja Machina Fotografika chciałaby także zrealizować fotograficzną sesję artmodową z udziałem kobiet z niepełnosprawnościami, cykl rozwojowych warsztatów a także założyć portal i blog prowadzony przez Ambasadorki Projektu, na którym będą dzielić się swoim doświadczeniem z kobietami w podobnej sytuacji.

PATRONAT HONOROWY NAD PROJEKTEM  „440 KM”:

Pani Helena Hatka - Senatorka RP VIII kadencji, socjolog, manager w sektorze ochrony zdrowia, wojewoda lubuski w latach 2007-2011.
Nie mam wątpliwości, że jest to projekt wyjątkowy. Pokazuje siłę kobiecego wsparcia i determinacji. Delikatnymi krokami wpływa na zmianę postrzegania kobiet z niepełnosprawnością w społeczeństwie. Helena Hatka, Senator RP
Projekt wspiera listem poparcia Pani Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP.
Fundacji Machina Fotografika udają się starania , by kobiety pokonywały wewnętrzne bariery i mogły urzeczywistniać swoje marzenia. Jestem pewna, że przy pomocy życzliwych osób doprowadzą Państwo zaplanowany projekt do szczęśliwego rozpoczęcia i zakończenia.
Anna Komorowska

Patronat imienny:  Pani Małgorzata Rosołowska-Pomorska – właścicielka Fabryki Rajstop Adrian

PATRONAT HONOROWY:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PARTNERZY PROJEKTU „440 KM”:
Firma protetyczna OTTO BOCK, partner strategiczny
Fabryka Rajstop ADRIAN, Urząd Miasta Szczecin, Urząd Miasta Gdyni, partner wspierający
Fundacja Jaśka Meli „POZA HORYZONTY”
Fundacja z Nowego Yorku THE NETWORK OF EAST WEST WOMEN
Projekt wspiera: Gmina Stegna, Związek Miast i Gmin Morskich, Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Fundacja Nadaktywni, Partia Kobiet, Stowarzyszenie Waga
Sponsorzy odcinka trasy: Firma Smerek-Kantor (Niteczka Jantar - Krynica Morska – Piaski), Bank UBS (Niteczka Sopot – Gdańsk), Hostel (Niteczka Gdańsk – Wyspa Sobieszewska), Miasto Szczecin (Niteczka Świnoujście –Międzyzdroje)
PATRONAT MEDIALNY:
TVP Sport, Dojrzewalnia Róż,  Magazyn Endorfina, Radiofonia, EksMagazyn, Popiasku.pl
MATRONAT:
Feminoteka

PLAN PODRÓŻY:

1. Szczecin /  oficjalne rozpoczęcie podróży Ośrodek Teatralny Kana,
26.07, godz. 10.00, Spotkanie z Ambasadorką Projektu Anną Rutz
2. Świnoujscie  26.07, godz. 15.00 / wspólne przejście odcinka trasy, zbiórka Pływalnia Miejska, Promenada ul. Żeromskiego 62
3. Miedzyzdroje 27.07
4. Międzywodzie  28.07
5. Rewal 29.07
6. Mrzeżyno 30.07
7. Kołobrzeg 31.07
8. Ustronie Morskie 01.08, 02.08 / Spotkanie z Ambasadorką Projektu Justyną Wysocką
9. Sarbinowo 03.08
10. Dąbkowice 04.08
11. Darłówko 05.08
12. Jarosławiec 06.-07.08
13. Ustka 08.08
14. Rowy 09.08
15. Czołpino 10.08, Smołdziński Las
16. Łeba 11.08
17. Lubiatowo 12.-13.08
18. Dębki 14.08
19. Chłapowo 15.08
20. Jastarnia 16.08
21. Hel 17.08 / Spotkanie z Ambasadorką Projektu Agnieszką Harasim
22. Gdynia 18.08 / Spotkanie z Ambasadorką Projektu Moniką Kuszyńską
23. Sopot 19.08 / Spotkanie z Ambasadorką Projektu Monika Jankowską Rangelov
24. Gdańsk  20.08 / Spotkanie z Ambasadorką Projektu Joanną Chałupą
25. Wyspa Sobieszewska 21.08
26. Jantar 22.08 / Spotkanie z Ambasadorką projektu Joanną Pawlik
27. Krynica Morska 23.08
28. Piaski 24.08
Spotkanie z Ambasadorkami Projektu odbędzie się w miejscowości Stegna/ Oficjalne zakończenie projektu
Kontakt dla mediów:
Sylwia Nikko Biernacka
Tel: 515 068 873
e-mail: info@machinafotorafika.pl
www.machinafotografika.pl
www.facebook.com/Projekt440km
Beata Sowa
tel.: 606 82 95 30
mail b.sowa@pozahoryzonty.org