MEGAMOCNI

Projekt ustawy o osobach niesamodzielnych

niesamodzielni pracownicy urlop ustawy

Dodano 2013-04-23 12:27:10 | Autor: Jacek Gibel

Już wkrótce pracodawca może mieć obowiązek nawet rocznego urlopu na zajęcie się niesamodzielnym członkiem rodziny. Projekt ustawy wprowadzający zmiany w kodeksie pracy jest już gotowy.

Projekt zostanie zaprezentowany dziś na Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Jego założenia zawierają zapis o opłacaniu z budżetu państwa składek na ubezpieczenie społeczne opiekuna zajmującego się niesamodzielnym członkiem rodziny w czasie rocznego urlopu. Ich podstawą ma być maksymalnie kwota 1 tys. zł.

Celem ustawy jest zbliżenie sytuacji pracowników opiekujących się starszymi, niepełnosprawnymi ludźmi do sytuacji rodziców opiekujących się dziećmi. Obecnie pracownikowi przysługuje zaledwie 14 dni zwolnienia na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny. Nieobecność może zostać wydłużona maksymalnie do miesiąca. W tym czasie otrzymuje on tylko zasiłek.

Projekt przewiduje też wprowadzenie do kodeksu pracy możliwości zmniejszenia wymiaru czasu pracy o połowę oraz zakazu pracy w nocy dla opiekunów.

Nie wszyscy są jednak pozytywnie nastawieni do proponowanych zmian. Ekspert PKPP Lewiatan, Jeremi Mordasewicz podkreśla, że utrzymywanie miejsca pracy przez rok jest kosztowne, a udzielanie bezpłatnego urlopu powinno zależeć od woli pracodawcy.

Zawsze można też powierzyć opiekę nad osobą niesamodzielną wykwalifikowanemu asystentowi. W ten sposób rodzina dostaje specjalny bon warty - w zależności od stopnia niesamodzielności - 650, 850 lub 1000 zł. Jeśli rodzina sama się zajmuje osobą niesamodzielną, będzie mogła się zwrócić do ośrodka pomocy społecznej o zwrot kwalifikowanych kosztów opieki do wartości czeku opiekuńczego (np. zakupu materaca czy wykupienia usługi mycia leżącego w domu).

Przewodniczący komisji, senator Mieczysław Augustyn chce, by ustawa weszła w życie w przyszłym roku. Pieniądze mają pochodzić ze zmian zasad przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/wp.pl)