MEGAMOCNI

Projekty dla niepełnosprawnych w Kamiennej Górze

projekt warsztaty

Dodano 2013-09-26 14:37:55 | Autor: Jacek Gibel

W Powiatowym Ośrodku Wsparcia Środowiskowym Domu Samopomocy w Kamiennej Górze, dzięki współpracy z fundacjami, realizowane są dwa projekty skierowane do osób niepełnosprawnych.

Pierwszy z nich - realizowany wspólnie z wałbrzyską Fundacją Razem - to projekt "Aktywni i samodzielni". Na jego prowadzenie fundacja pozyskała 1,2 mln złotych z Unii Europejskiej.

W ramach projektu od grudnia do maja przyszłego roku uczestnicy wezmą udział w szkoleniach zawodowych. Zaplanowane są zajęcia przygotowujące do wykonywania: prac ogólnobudowlanych, biurowych, stolarskich, zadań kucharza lub szwaczki. Taka forma rozwijania umiejętności była stosowana w Domu Samopomocy  już wcześniej i spotkała się z pozytywnym przyjęciem podopiecznych. Po szkoleniach zaplanowane są półroczne staże. Dom szuka pracodawców chcących przyjąć na staż podopiecznych.

W zajęciach weźmie udział 30 osób z całego powiatu. Podczas szkoleń niepełnosprawni otrzymywać będą po 100 zł, a w czasie stażu po 1000 zł brutto.

W ramach drugiego z przeprowadzanych projektów, podopieczni Domu Samopomocy współpracują z uczniami trzech szkół z powiatu. W ten sposób powstanie sieć oparcia dla osób niepełnosprawnych. Projekt realizowany jest wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym w Kamiennej Górze, gimnazjum w Chełmsku Śląskim i Szkołą Podstawową nr 1 w Kamiennej Górze. W jego trakcie młodzież weźmie udział w pogadankach z psychologiem, przeprowadzone zostaną także zajęcia integracyjne z udziałem podopiecznych Domu. Współpraca ze szkołą w Chełmsku Śląskim ma nieco szerszy zakres - uczniowie tej placówki wezmą udział we wspólnych zajęciach grupy stolarskiej, kulinarnej, artystycznej i dziennikarskiej. Efekty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane publicznie.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/powiatowa.info)