MEGAMOCNI

Protest w cieniu głodówki, głodówka w cieniu protestu

opiekunowie protesty sejm

Dodano 2014-04-03 13:27:47 | Autor: Jacek Gibel

Nie jest to co prawda opiekun osoby niepełnosprawnej czy nawet sam niepełnosprawny, jednak swoim protestem pragnie zwrócić uwagę na brak właściwego wsparcia państwa wobec opiekunów osób niepełnosprawnych. To bohater minionych kilku dni - Ariel Trząski.

Pan Ariel - chory na raka płuc - już czwarty dzień prowadzi protest głodowy w miasteczku namiotowym wykluczonych opiekunów. Jak sam ogłosił na swoim profilu facebookowym:

Z powodu braku reakcji rządu na sytuację opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych, w wyniku braku porozumienia i rozwiązań systemowych, zmuszony jestem podjąć protest głodowy, czasowo nieograniczony, który zostanie przerwany tylko wtedy, jeżeli Donald Tusk zawrze porozumienie z opiekunami oraz wypełni postulaty tych osób. Jestem osobą młodą, nie jestem opiekunem, ale mam świadomość, że za kilka lat mój partner z powodu mojej choroby będzie zmuszony się mną opiekować. Łączę się sercem z każdą osobą niepełnosprawną, każdym opiekunem, znam wasz ból i nie widząc innych rozwiązań, które mogą wymusić na Donaldzie Tusku reakcji na protest opiekunów postanowiłem o ogłoszeniu protestu głodowego. Nie przerwę go i nie dopuszczę do siebie lekarza, do momentu aż premier naszego kraju, który powinien być sprawiedliwy dla każdego, nie spełni wszystkich postulatów opiekunów osób niepełnosprawnych. Trzeba rozwiązań systemowych, a skoro Donald Tusk potrzebuje ofiar aby zobaczyć krzywdę obywateli to ofiary mieć będzie.

Trząski nie uważa się jednak za bohatera - oprócz niego głodówkę ogłosiły dwie inne osoby, w tym wolontariuszka Kinga, której stan zdrowia był bardzo zły już w momencie podjęcia protestu. To ona jest waszym bohaterem, ja jestem zwykłym człowiekiem - mówi pan Ariel. Jutro do tej grupy ma dołączyć jedna osoba niepełnosprawna.

Choć idea niewątpliwie jest szczytna, spotkała się z mieszanymi reakcjami. Sporo osób wspiera Ariela Trząskiego i pozostałych strajkujących, jednak wielu - zwłaszcza opiekunowie - proszą o zaprzestanie głodówki. Doceniają oni poświęcenie, jednak uważają, że zdrowie głodujących jest dużo ważniejsze. Nie może być tak że kosztem ludzkiego zdrowia, a nawet życia należy walczyć o świadczenia pielęgnacyjne, życie jest najważniejszym dobrem - pisze Bogdan Król w komentarzu do jednego z postów.

Pojawiły się także opinie, że pan Ariel wymyślił sobie chorobę, a także ataki nienawiści na tle orientacji seksualnej (Trząski jest homoseksualistą).

Poniżej zamieszczamy nagranie, na którym Ariel Trząski opowiada o powodach swojej decyzji.

Przeczytaj o walce opiekunów o swoje prawa - TUTAJ