MEGAMOCNI

Protestowali opiekunowie dzieci, teraz protestują opiekunowie dorosłych

opiekunowie protesty

Dodano 2014-03-27 08:22:42 | Autor: Jacek Gibel

W zeszłym tygodniu budynek Sejmu okupowali opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Dziś ma rozpocząć się kolejny protest. Tym razem w roli głównej wystąpią opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych.

Ich sytuacja finansowa jest jeszcze trudniejsza. W lipcu ubiegłego roku stracili bowiem jakiekolwiek przysługujące im świadczenia pielęgnacyjne. W grudniu zostały one przywrócone - w wysokości 520 zł miesięcznie (dla porównania - opiekunowie dzieci niepełnosprawnych otrzymują obecnie 820 zł, a od maja będzie to kwota 1000 zł) - przez Trybunał Konstytucyjny. Premier Donald Tusk zapowiedział też, że zostaną one wypłacone wraz z odsetkami, przy czym jednorazowa wypłata wyniesie do 5500 zł, jednak nie do końca rozwiązuje to istniejący problem.

Zdaniem organizatorów protestu, premier, obiecując podwyżkę zasiłków dla jednej grupy, niesprawiedliwie podzielił opiekunów i jednocześnie złamał konstytucję. Podkreślają, że opieka nad niepełnosprawnymi dorosłymi jest zajęciem równie obciążającym co nad dzieckiem. Domagają się więc takich samych podwyżek, jakie otrzymali opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Protest pod hasłem "Te same problemy, te same żołądki" rozpocznie się pod gmachem Sejmu dziś o 11:30.

Jak podkreśla Małgorzata Grzyb z Organizacji Środowiskowej Opiekunów Osób Dorosłych Niepełnosprawnych, inicjatorka protestu, opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych czują się wykluczeni i dyskryminowani.

Przeczytaj o walce opiekunów o swoje prawa - TUTAJ