MEGAMOCNI

Przekwitasz? Czekają cię problemy z pamięcią

menopauza

Dodano 2013-10-18 08:35:58 | Autor: Jacek Gibel

18 października to Światowy Dzień Menopauzy. Jak się okazuje, ta dolegliwość może powodować utratę koncentracji i zapominalstwo.

Jedną ze zmian, jakie przechodzą kobiety w okresie przekwitania, jest spadek poziomu koncentracji i zdolności do wykonywania codziennych obowiązków. Dotyka to średnio cztery na dziesięć kobiet po menopauzie.

Jak mówią naukowcy, problemy z koncentracją mogą dotykać też młodsze kobiety podczas zmian hormonalnych w organizmie. Badania wykazały, że najlepsze wyniki w testach pamięci osiągają one, kiedy poziom estrogenu jest najwyższy - niedługo przed owulacją.

Prof. Martha Hickey z Uniwersytetu w Melbourne powiedziała, że istnieją dowody na wpływ menopauzy na pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. Do przyczyn można zaliczyć spadek poziomu estrogenu w organizmie i brak snu.

Obecnie prof. Hickey przeprowadza badanie na 105 kobietach ze Stanów Zjednoczonych, u których przeprowadzane są operacje wycięcia jajników w celu zapobiegnięcia nowotworom. Po menopauzie ryzyko raka jajników znacznie wzrasta.

Badania z 2001 roku pokazały, że kobiety po menopauzie były o blisko 40% bardziej zapominalskie. Inne wyniki obejmujące 16 tysięcy kobiet w USA wskazały z kolei, że cztery na dziesięć kobiet przyznało się do problemów z pamięcią.

Co czwarta kobieta po przekwitaniu ma też problemy ze snem.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Daily Mail)