MEGAMOCNI

Radioterapia - mniej znaczy więcej

chemioterapia Radioterapia rak

Dodano 2013-09-19 13:34:04 | Autor: Jacek Gibel

Kobiety z rakiem piersi mają takie same korzyści z trzytygodniowej radioterapii co ze standardowego leczenia pięciotygodniowego - dowodzą najnowsze badania.

Mniej wycieczek do szpitala oznacza mniejsze zmęczenie pacjentów. Tego typu praktyka może też generować oszczędności dla funduszu zdrowia, a także spowodować w przyszłości skrócenie okresu naświetleń nawet do jednego tygodnia.

Wyniki opublikowane w magazynie The Lancet Oncology oparte są na pięcioletnich badaniach, którymi objęto 4 500 kobiet w Wielkiej Brytanii poddanych radioterapii po operacjach usunięcia raka piersi. Wskazują one, że odsetek nawrotu choroby w tej samej piersi jest zbliżony do tego po standardowym leczeniu, jednak ze znacznie mniejszą szkodą dla zdrowej tkanki.

Profesor onkolog John Yarnold stwierdził: Pokazaliśmy, że przy radioterapii raka piersi mniej może oznaczać więcej. Zarówno przerzuty, jak i efekty uboczne radioterapii mogą ujawnić się wiele lat po leczeniu, więc te długoterminowe badania dostarczają ważnych dowodów, że krótszy okres terapii jest lepszym rozwiązaniem dla pacjentek.

Ten sam zespół badawczy przymierza się teraz do kolejnego testu, zwanego Fast-Forward, którym objęte będzie 4 000 kobiet. Badania mają porównać standardową, 15-dawkową radioterapię (czas trwania: trzy tygodnie) z terapią 5-dawkową, trwającą tydzień.

Jak powiedziała Kate Law, dyrektor eksperymentów klinicznych w instytucie finansującym ostatnie badanie, zminimalizowanie długoterminowych efektów ubocznych naświetlania staje się coraz ważniejsze, ponieważ pacjenci z rakiem żyją coraz dłużej.

Obecnie cztery z pięciu pacjentek po radioterapii przechodzi zabiegi, które zabijają wszystkie komórki nowotworowe w piersi.

zdj. health.com

(inf. własna/Daily Mail)